Annonce

Annonce

Brev:

Viljestærk og fysisk stærk 1 årig vil ikke have børstet tænder


29. november 2011

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Viljestærk og fysisk stærk 1 årig vil ikke have børstet tænder

Kære Helen

Vi har som du har læst i vores tidligere breve en meget fysisk dreng med krudt i røven. Han elsker at skubbe rundt på store tunge møbler og er en lille stærk okse.
Han har været og er stadig en stor udfordring på søvnfronten. Han har meget svært ved at finde ro, og som det kører nu, får vi ham til at falde i søvn i skødet på en med en flaske varm modermælkserstatning, sidder og nynner og vågger ham til han har sovet i lidt tid i armene på en. Så kan vi lægge ham fra os og så sover han gerne nogle timer inden nattens første grædetur.
Vi har prøvet alt, men dette virker og derfor er det det vi gør nu.

Men tænderne bliver jo ikke børstet efter at han er faldet i søvn med flasken i munden.

Han har igennem noget tid, lige efter bogen i forhold til hans alder, været meget utilfreds med at få skiftet ble, få tøj på og få børstet tænder.

Mht. tandbørstningen har vi igen prøvet alt. Vi har prøvet forkellige tandbørster og det der synes at virke bedst for ham er en elektrisk tandbørste med lidt børnetandpasta på. Men det er helt umuligt at få tandbørsten i nærheden af hans tænder. Han leger gerne med den selv i nogle minutter hvorefter interressen er væk. Det bliver dog ikke til noget der reelt kan kaldes for en grundig tandbørstning.

Vi har prøvet at holde ham mere eller mindre og lege med lidt legetøj han kunne kigge på imens, men uanset hvad så skriger han og vrider sig ud af ...


Annonce

... armene på en. Og han er en meget stærk gut så det kan være noget af en kamp. Resultatet er altid at tandbørsten reelt ikke rigtigt har været forbi hans tænder.

Vi har fundet ud af at det eneste der virker er, at lægge ham på sofaen med hovedet imellem vores ben, og vores ben holder så arme og ben nede, imens vi har hænderne fri til at børste. Selv her bliver der kæmpet hårdt med tunge og læber for at holde tandbørsten ude. Men her lykkes det os dog at børste tænderne og så gør vi det hurtigt, imens vi trøster og nusser ham. Han bliver meget ked af det og ulykkelig, men kort efter tandbørsten er væk er han igen glad og leger.

Vi har det dog ikke godt med dette. Vi føler at det er meget overskridende for os på den måde at forcere vores styre over ham. Og vi er meget i tvivl om det faktisk ville være bedre for ham bare at få børstet tænderne sporadisk, indtil han bliver gammel nok til at dette kan gøres grundigt, uden at det føles som om vi udøver et overgreb på ham.

Men vi er oppe imod at enten så bliver de tænder bare ikke børstet ordentligt eller også er det denne metode. Skal de fremtidige regninger komme fra tandlæge eller psykolog er vel næsten vores spørgsmål/dilemma.

Har du nogle tanker om dette. Vi kan jo godt se fra dine tidligere svar at de tænder er vigtige, men der er vel grænser for hvor vigtige de tænder er i forhold til hvad man kan byde en 1 årig?

Med venlig hilsen
mor og far

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad

Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...

Læs hele brevet og Helens svar


21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Hjælp til putning - 13 mdr.

Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fødder

På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.

Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...

Læs mere i Babylex

Appetit

Børns appetit varierer meget. Nogle gange spiser barnet meget i løbet af en dag og andre gange betydeligt mindre.

Det er helt i orden, så længe barnet trives, er aktivt og hverken bliver for tyk eller tynd. Og som udgangspunkt må du tro på at dit barn har en naturlig evne til at spise, når de tilbydes mad og til at sige fra, hvis det ikke har behov for mere.

Når man ammer ved man aldrig hvor meget barnet egentlig får og her må man tro på at hvis der kommer noget ud...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

tak fordi du eksisterer! I 6,5 måned - siden min søn kom til verden - har jeg benyttet mig af din hjemmesiden og læst adskillige hjælpsomme svar/spørgsmål/artikler mm. Hvilken lettelse i øvrigt, at en del førstegangsmødre føler det samme som jeg selv; overvældet af kærlighed, nervøs, urolig, lykkelig, nysgerrig, komplet for meget etc etc:)

Din kærlige og varme jargon gør, at man straks føler sig tryg i at “dele” ens liv og baby med dig!


Annonce