Annonce

Annonce

Svar: 7 mdr vil helst kun spise grød


28. juli 2004

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej

For det første vil jeg lige sige at du ikke kan forvente at din datter i en alder af knap 7 ndr vil kunne spise rugbrødshapser. De fleste børn er 8 mdr. før de begynder at kunne tygge.

Derimod kan du give hende øllebrød, netop så hun vænner sig til rugbrødssmagen og her har I jo stor succes.

Når hun bliver gammel nok til at spise blød rugbrød uden kerner, så kan du lave smørbart pålæg af grøntsager og komme på. Det kan være advokado, som kan smøres direkte på brødet, men det kan også være gulerodsmos krydret med lidt oregano eller lignende. Ikke så det er stærkt eller meget krydret, bare så det få lidt smag.

Grød er godt til at holde maven igang, men man anbefaler når barnet får mere end to måltder dagligt, at resten af måltiderne så består af grøntsagsmos.

Kartofler er gode til mos og udgør derfor en god substans i grøntsagsmosen. Men der jo børn som bestemt ikke synes om kartoffelmos og her er det helt fint at du laver mos af andre grøntsager. Brocholi og fisk er jo fint.

Hvilke grøntsager har du forsøgt med? Har du prøvet at mose kogte majs, da hun jo er glad for majsgrød og hvad med mos af ærter? Gulerod er sødt og det kan mange børn godt lide. Du kan også købe gulerodsmos på glas og evt. selv komme noget andet i. Det lyder som om din datter er meget glad for det søde, her tænker jeg på at hun har spist det med velbehag hvis der var æble i, hun spiser yoghurt med banan, men fravælger ...


Annonce

... neutral yoghurt, hun får svesker osv. Altså søde ting.

Hvis man giver sit barn meget sødt, så vænner det sig jo også til ting skal være søde og kan derfor godt afvise mere almindelig mad, så prøv at tænke over hvad det er for søde ting i giver og i hvor stor mængde det er. Det er jo sådan at sukker giver en falsk mæthedsfornemmelse og det er vigtigt at jeres datter er sulten, hvis hun skal spise.

I forhold til hendes alder så er der heller ikke noget i vejen for at I giver hende stykker af mad i hånden. Det kan være et stykke kogt kylling, kogt gulerod i stave, kartoffelbåde osv. I skal naturligvis være opmærksomme på at hun ikke fejlsynker i og med at hun ikke er ældre.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Når du giver købegrød, så er dette ofte indeholdt mælk og laves derfor kun på vand. Den mængde vand du tilbereder grøden på, svarer i forhold til mælkepulveret i grøden, således at hvis hun spiser en portion grød lavet på en dl vand, så får hun på den måde også 1 dl mælk. Det tæller med i regnskabet.

I stedet for at amme hende om natten kan du give hende en tår vand. Ellers er der ikke andet at gøre end du allerede gør, nemlig hjælper hende med at skifte side, lulle hende lidt og få hende til at finde roen igen. Tiden vil arbejde for jer i den retning.

Det er en god idé at bibeholde formidddagsmaden, da mindre men hyppigere måltider er vigtigt i forhold til børn. Hellere det en få og store måltider.

Fortsat held og lykke med hende.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.

Stadigvæk kræsen

Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...

Læs hele brevet og Helens svar


22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

C-Vitamin

Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.

Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.

På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...

Læs mere i Babylex

RS virus

RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.

RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.

De...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusinde tak for dine fantastiske sider - det er dejligt at kunne skrive til dig, når man bor i Italien hvor der ikke findes sundhedsplejerske ;o)

Kærlig hilsner
Tanya fra Italien


Annonce