Brev:
Atopisk eksem på brystvorterne

Hej Helen
Jeg skriver til dig i håb om at du kan give råd og vejledning i forhold til min amning. Jeg føler nemlig jeg står lidt alene med problemet.
Jeg har kæmper med sår, revner siden min datter blev født 18. august 2011. Så hun er 3 mdr. gammel nu.
Jeg har prøvet koldvandsklude, lufttørrer konstant og har gjort det hele tiden. Fra start af har jeg brugt altid brugt uld ammeindlæg. Jeg har brugt lansinoh creme, men er nu gået over til E-vitamin salve, samt at jeg nu bruger brystbeskyttere fra Avent. Jeg har været glad for brystbeskytterne og E-vitamin salven. Men det hele aldrig helt godt og svier og gør ondt.
Jeg har fornyelig været til hudlægen, som med det samme siger at jeg har atopisk eksem på mine brystvorter og det skal smøres med Locoid creme.. (binyrebarkhormon) Jeg kan læse mig frem til at det er rigtig svært at komme af med. Og det hjælper slet ikke at Emilie skal sutte på brystvorterne flere gange om dagen. Samtidig er uld så det værste man kan putte på eksemet, og jeg synes nu også det har sviet, kløet og kradset helt vildt i lang tid. Jeg troede bare jeg måske ikke havde fået vasket sæben ordenlig ud.
Nu bruger jeg silkeammeindlæg, ...
... brystbeskyttere og smører med E-vitamin salve, samt Locoid to gange i døgnet. Men det har jeg det bare heller ikke godt med, for selvom jeg vasker det af inden Emilie skal spise er jeg stadig bange for at hun får lidt af det.
Nu går er der så opstået endnu en revne/sår. Og nu holder jeg snart ikke til det mere.
Har du nogen erfaringer på eksem på brystvorterne? Min egen sundhedsplejerske har ikke.
Jeg kan mærke, at jeg har det bedst med at fortsætte med modermælk. Men giver det mening kun at pumpe ud og så give flaske hele tiden? De gange jeg har gjort det, er der mærkbar forskel.
Det skal også siges at Emilie har en sugekraft der siger spar to! Og de gange vi har prøvet med modermælkerstatning (allomin, og NAN1) har hun faktisk kastet det op eller fuldstændig nægtet at spise det.
Jeg er totalt i vildrede om hvad jeg skal gøre nu.
Hvis jeg tager nogle dage med konstant udmalkning og flaske, hvad skal jeg så være opmærksom på? Og hvordan sikrer jeg mig at brysterne bliver tømt - for det er jeg ikke helt sikker på at de gør med pumpen - en manuel pumpe fra Avent.
Det blev et langt brev. Glæder mig til at høre fra dig.
Mange desperate hilsener
Anne-Mette
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...
2. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Ammemønster, søvn og putteritual (uden pilatesbold)
Kære Helen Vi har en dejlig pige på knap 11 uger, hvor vi godt kunne bruge...
Viden om børn:
Graviditet
Det første tegn på, at du er gravid, er normalt udebleven menstruation, eller at du bløder meget lidt. Derudover kan du få kvalme - især om morgenen. Dine bryster kan vokse og blive ømme. Du kan også opleve at være ekstra træt.
Har du mistanke om, at du er gravid, så er det en god idé at tage en graviditetstest. Du bør også altid kontakte din læge, for at aftale tid til en graviditetskonsultation.
Graviditeten varer normalt 40 uger, og lægen vil beregne din...
Psykisk udvikling børn
Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.
Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.
I en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







