Annonce

Annonce

Brev:

Magnesium til baby


11. november 2011

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Magnesium til baby

Hej Helen.

Jeg er blevet anbefalet af en ven at give min søn Magnesium Citrat i hans mælk, for på denne måde at hjælpe ham med at sove bedre... Pt. sover han 2-3 timer fra ca. 19/20 tiden til kl. 22/23 og derefter vågner han hyppigere og hyppigere indtil han ikke kan sove mere omkring kl. 6/7 - nogen gange 8 om morgenen.

Jeg er som regel inde hos ham 10-12 gange om natten og give ham sut og han vil gerne spise ca. hver anden time, men jeg kan som regel trække den til hver tredje time.

Om dagen sover han nogen gange en god lang formiddagslur på 2-3 timer samt en kortere middagslur og eftermiddagslur på 3 kvarter.. Andre gange sover han samlet set 4 timer i løbet af dagen.

Han bliver ...


Annonce

... snart 4 mdr. hvor jeg forventer at på begynde på grød, men er ikke startet endnu.

Men årsagen til jeg skriver til dig, er fordi at på æsken med Magnesium står der at det kun skal tages af gravide og børn under 1 år efter henvisning fra sundhedsplejerske eller læge, så jeg er i tvivl om jeg kan gøre skade på ham?

Derudover vil han kun sove på siden... Når han vågner om natten er jeg nødt til at lægge ham om på siden for at han kan falde i søvn igen og når jeg putter ham skal det ligeledes være på siden. Jeg ved jo at sundhedsstyrelsen anbefaler at spædbørn sover på ryggen, men så græder han bare... Er der nogen mening i at prøve at ændre denne vane nu? (han kan rulle fra mave til ryg).

Hilsen Louise

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fed creme til børneeksem

Har dit barn børneeksem, er det vigtigt med en god hudpleje - og fedtcremer med en høj fedtprocent forebygger hudeksem. Hudpleje er vigtigt året rundt, men især i vinterperioden, hvor den kolde luft udtørrer huden ekstra meget, er det ekstra vigtigt med en god creme.

Til både behandling og forebyggelse af børneeksem, er det vigtigt at vælge fed creme fremfor lotion. En lotion indeholder meget vand og fordamper derfor hurtigt fra huden, og giver derfor ikke huden den nødvendige...

Læs mere i Babylex

Lattergas ved fødsel

Lattergas er en blanding af ilt og kvælstofilte, som man indånder gennem en maske.

Lattergas bruges som smertestillende og er et tilbud til kvinder, der er i fødsel. Jordmoderen vejleder kvinden i, hvordan masken bruges - lattergas virker bedst, hvis du trækker vejret i masken, når du mærker, at der er en ve på vej, og så lægger masken fra dig igen, når veen klinger af.

Lattergas virker på den måde, at kvinden mærker smerten, men ikke lader sig gå på af den, og den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!

Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!


Annonce