Annonce

Annonce

Svar: Amme ud


8. november 2011

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Ammende

Dejligt at du er så glad for at amme :)

Du må gerne malke ud og bruge din egen mælk i grød og mos. Det kan nogle gange lette overgangen fra mælk til fastere føde, at maden smager af lidt af det barnet kender :)

Om det er for ambitiøst - det må tiden vise. I hvert fald er det rigtig godt at du vil forsøge og så må du se, hvordan det fungerer for jer. Nogle kvinder producerer masser af mælk og det flyder let når de malker ud, andre kvinder har svært ved at malke ud.

Du kan malke ud med hænderne eller med en brystpumpe. At håndudmalke virker for nogen rigtig godt og det er en meget skånsom måde at malke ud på. For andre virker det bedre at bruge en brystpumpe og hvilken type man skal vælge, afhænger helt af hvor tit og hvor meget man vil malke ud. Hvis man påtænker at malke ud dagligt, vil det være en god idé at leje en brystpumpe, en mere professionel maskine. Hvis man kun vil malke ud en gang imellem, vil det være en god idé at købe en håndpumpe - enten manuel eller elektrisk.

Uanset om du vælger at malke ud med hånden eller med en brystpumpe, så bliver resultatet bedst, hvis du forinden stimulerer din nedløbsrefleks.

Du stimulerer nedløbsrefleksen ved:

Start med flad hånd længst ude på brystet. Lav små cirkulære bevægelser med pege- og langefinger, som presses blidt mod brystet. Bevæg fingrene mod brystvorten og i cirkler hele vejen rundt på brystet.

Herefter stryger du på brystet med flad hånd hele vejen rundt. Der stryge i retning mod brystvorten (den retning mælken skal løbe). Læn dig evt. frem, så brystet falder forover, så udnyttet du tyngdekraften og det gør at mælken løber bedre frem:

Hvis du vil håndudmalke, så gøres det sådan:

- Start med at vaske hænder og malk ud i en stor ren skål. En skål er lettere at ramme end en flaske og så kan du hælde mælken over bagefter.

- Når mælken løber anbringer du tommelfingeren over brystvorten i kanten af det brune område og de næste to fingre under brystvorten i kanten af det brune område.

- Pres forsigtigt hele hånden ind i brystet mod brystkassen. Klem dine fingre sammen ...


Annonce

... om kirtelvævet. Slip derefter, så mælkegangene fyldes igen.

- Du skal klemme, slippe, klemme, slippe ...

- Flyt dine fingre rundt, så hele brystet bliver tømt så godt som muligt. Når du kan mærke at mælken ikke længere løber, så gentager du processen ved at starte med massage og igen få sat gang i mælken.

Hvis du malker ud med brystpumpe, så er det pumpen der arbejder med brystet og får mælken ud og mælken kommer her ned i en flaske.

Uanset om du malker ud med hænderne eller med pumpe, så bør du følge disse retningslinjer:


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

1) Vask dine hænder
2) Malk lidt mælk ud og kasser dette (ca. en spiseskefuld). Den første mælk kan være inficeret med bakterier fra huden og brystvorten. Når barnet ammes er dette uden betydning, men når mælken skal gemmes, er det vigtigt at den er helt ren.
3) Malk ud i en rengjort (skoldet) plastik flaske - kan købes på apoteket og de kan bruges flere gange, hvor du rengør og skolder dem mellem hvert brug.
4) Udmalket mælk køles ned under koldt vand og der påføres datomærkning.
5) Mælken fryses ned med det samme eller
6) Mælk som er udmalket inden for samme døgn fryses samlet. Det er dog vigtigt at mælken er nedkølet hver for sig og er opbevaret i køleskab inden de hældes sammen.

Når mælken skal tøes op, tager du plastikflasken og stiller den i en skål/kande med varmt vand og giver den med det samme. Alternativt tøes mælken op i køleskabeller optøes i mikrobølgeovn. Mælken skal varmes op til mellem 36-37 grader før den gives til barnet og opvarmet mælk kan ikke gemmes.

Mælken kan pga fedtindholdet godt se anderledes ud, men har du fulgt ovenstående retningslinjer er mælken fin og barnet kan roligt spise den.

Holdbarhed for ny udmalket mælk:

3 døgn i køleskab ved maks. +5 C
3 måneder ved min. -18 C
Mælk, der ikke er optøet ved hjælp af varme, dvs. optøet i køleskab, kan holde sig 1 døgn i køleskab
Mælk, der er optøet ved hjælp af varme, skal bruges med det samme
Optøet mælk må ikke fryses igen
Rester af opvarmet mælk skal altid kasseres.

Jeg håber du hermed er hjulpet videre på vej, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

10. oktober 2026 | Amning | 1 mdr.

Flaske med modermælk

Hej Helen Vi ønsker at vores søn på 6 uger, som jeg ammer, på sigt skal...

Læs hele brevet og Helens svar


1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning - 4

Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2026 | Amning | 1 mdr.

Amning og lur

Hej Helen Jeg ammer min søn på 4 uger og er blevet i tvivl om jeg bør amme...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Appetit

Børns appetit varierer meget. Nogle gange spiser barnet meget i løbet af en dag og andre gange betydeligt mindre.

Det er helt i orden, så længe barnet trives, er aktivt og hverken bliver for tyk eller tynd. Og som udgangspunkt må du tro på at dit barn har en naturlig evne til at spise, når de tilbydes mad og til at sige fra, hvis det ikke har behov for mere.

Når man ammer ved man aldrig hvor meget barnet egentlig får og her må man tro på at hvis der kommer noget ud...

Læs mere i Babylex

Kogt-vands-klude

Kogt vands klude er et gammelt husmoderråd til røde barnenumser.

Princippet er at man tager noget blødt bomuldsstof f.eks. stof fra et gammelt forvasket lagen og klipper nogle firkantede stykker, som passer til at lægge på barnets numse.

Stofstykkerne koges, afkøles og vrides og lægges på og mellem barnets baller, der hvor barnets hud synlig er generet af syren fra afføring og urin. Du kan gemme de kogte klude i en lille bøtte med lidt kogt vand, som du har stående...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Jeg havde i en periode lidt problemer med at amme og var egentlig ved at smide håndklædet i ringen, men Helen sagde de rigtig ting som gjorde at jeg fortsatte og det er jeg rigtig glad for i dag ...

Camilla Martin


Annonce