Annonce

Annonce

Brev:

Jetlag (og en smule om putning igen)


23. oktober 2011

Alder:
7 mdr.

Jetlag (og en smule om putning igen)

Hej Helen

Tak for dit svar ang. putning af vores søn. Det går en del bedre, vi har i hvert fald ikke lige så mange aftener, hvor han er ked af det. Det har hjulpet en del det med at tage ham op, hvis han alligevel var for frisk til at komme i seng. Det har mest af alt givet mig en ro om, at der "er okay" at tage ham op, og starte forfra når næste søvntog kommer.

Vi skal stadig arbejde på at lære hans træthedstegn at kende. Han kan virke enormt træt og vil kun sidde og putte og falder mere eller mindre i søvn, når han bliver ammet, men så snart han bliver lagt i sengen, så går der to sekunder, så ...


Annonce

... er der fest og ballade i sengen. Så vi bliver lidt "snydt" af, at vi tror han er træt, men er det så åbenbart ikke alligevel??

Jeg ville høre dig ang. jetlag. Vi skal til USA her om 10 dage, og jeg ville høre dig, hvordan vi bedst takler, at der skal vendes op og ned på døgnet? Vi skal til Florida, så der er 6 timers forskel.

Når vi kommer derover, så lander vi om natten dansk tid, men om aftenen amerikansk tid. Vi er derovre i 3 uger og ankommer i Danmark om morgenen dansk tid, dvs. om natten amerikansk tid.

Hvordan bliver vores søns rytme bedst tilpasset det nye døgn?

Med venlig hilsen
Anne

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.

Mælk flere gange hver nat

Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

Opvågninger om natten - 8.5 måned

Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Donorhjælp

Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:

1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.

Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.

Læs mere i Babylex

Bøvse

Når babyer spiser, sluger de ofte en masse luft. Derfor har mange brug for at bøvse efter et måltid.

Den nemmeste måde at dit barn kan komme af med luften på er hvis du lægger barnet op mod skulderen og klapper eller stryger forsigtigt på ryggen. Hold barnet så højt, at barnets arme bliver løftet, så har luften lettere ved at komme ud.

Du kan også sidde med barnet foran dig på dit skød eller lægge barnet på din underarm og gå lidt rundt.

Spædbørn...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tack før alla svar jag får från dig, tycker det är helt fantastiskt att du verkar komma ihåg vad man skriver i tidigare frågor =).

Tack før svar
Karolina, mor til tvillinger


Annonce