Annonce

Annonce

Brev:

Mor gør det, far gør det...


12. oktober 2011

Kategori:
Alder:
3 år, 1 mdr.

Mor gør det, far gør det...

Hej Helen,

Vores datter har en tendens til at skulle dirigere min mand og jeg rundt.

Da lillebror kom til verden for lidt over et år siden, begyndte vi selv at spørge hende om mor skulle lægge hende eller far skulle lægge hende, om mor skulle skifte hende eller om far skulle gøre det. Det synes vi var meget rart dengang, da den anden part kunne koncentrere sig om den lille.

Der er nu gået lidt over et år og tingene har desværre udviklet sig sådan, at hun nu skal bestemme, hvem der skal børste tænder på hende, hvem hun skal sidde med ved bordet, hvem der skal tage hendes sko af osv. Vi har prøvet at bryde mønstret ved at jeg f.eks. siger til hende at nu skal hun skiftes og så tager jeg hende i hånden og begynder at gå mod badeværelset. Men det skal jeg i hvert fald ikke bestemme og hun bliver som oftest sur og siger "nej, far skal gøre det", jeg prøver at forklare at far laver noget andet og derfor skal mor gøre det, men den går ikke. Så bliver hun meget sur og oftest hysterisk, det ender jo desværre ...


Annonce

... med at far så gør det alligevel. Vi har prøvet at jeg alligevel gør det imens hun er hysterisk og det fører ingen vegne, så tager hun bare bleen af og render hysterisk rundt i huset.

Det er tit far hun foretrækker og det er som om vi ikke helt har fået den samme kontakt tilbage som min datter og jeg havde før lillebror kom til verden. Før lillebror kom var hun mors pige fra fødsel og til den dag hun så sin lillebror første gang.
Jeg savner hende så forfærdeligt meget. Hun foretrækker stadig sin far selvom lillebror er over et år nu.

Jeg er begyndt på job igen og når jeg endelig er hjemme og vil hygge og lege med hende, så er det sjældent at hun gider. Derfor tager jeg mig stadig tit at den mindste da hun leger med far og hellere vil være med ham.

Jeg føler mig lidt magtesløs med alle de ting som sker med hende og hendes helt ustyrlige temperament. Jeg bliver nødt til at spørge om hjælp for jeg føler mig så utrolig utilstrækkelig som mor.

Jeg håber at du kan hjælpe mig.

Venlig hilsen

Vanessa's mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Opfølgning på selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Tak for svaret på mit brev om selvstændighedsalder og afvænning...

Læs hele brevet og Helens svar


29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...

Læs hele brevet og Helens svar


25. januar 2026 | Renlighed | 3 år, 6 mdr.

Toilettræning - 3.5 år

Hej, Vi har toilettrænet to børn tidligere, men vores dreng har problemer....

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Det er kun far der dur - 2 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 2,5 år. Hun er altid...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

Bleafvænning, sutafvænning eller egen seng?

Kære Helen Jeg har tidligere skrevet til dig ang. vores dreng J – det var i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Passiv rygning og børn

Små børn er særligt sårbare overfor passiv rygning, da deres organer endnu ikke er færdigudviklede.

Vi ved i dag at børn, som udsættes for passiv rygning, bliver oftere syge, og ofte også rammes hårdere af sygdomme. Børn, som udsættes for passiv rygning, har langt større risiko for at udvikle astmatisk bronkitis, astma, lungebetændelse og mellemørebetændelse.

Undersøgelser viser også at børn, som udsættes for passiv rygning i fostertilstanden og efter fødslen, vil...

Læs mere i Babylex

Moderkage

Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.

Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit sidste svar. Jeg viste min mand mit brev, som du foreslog, og han blev helt ked af det da han så det. Det satte en masse samtaler i gang herhjemme, og det hele går meget bedre nu. Vi har delt tingene mere op, så det ikke kun er mig der tager mig af hus + børn, men han også begynder at komme mere på banen. Det er rigtig rart.

Du skal bare have så meget tak. Både for en super brevkasse, men også for dine små puf. :)

Kærlig hilsen
Christine, mor til to


Annonce