Annonce

Annonce

Svar: Måltidskrise


11. oktober 2011

Kategori:
Alder:
2 år, 3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Opdragelse.

Hej med dig

Tak for dit brev og velkommen til :)

Med den alder Theodor har, vil jeg foreslå dig, at du tager ham med i forberedelserne af maden. Det vil være rigtig godt, at I hjælpes ad. Både fordi det giver ham en fornemmelse for at det er ved at være spisetid, men også fordi han får en læring om at det er noget I bruger tid på og det er noget dejligt :)

Samtidig er det at være med til at lave med, af stor betydning for lysten til at kunne spise. Det at se og dufte maden og være med i processen sætter naturligt mere gang i smagsløgene og det er vigtigt at I får vendt det hele til noget positivt.

Han kan sagtens være med til at ordne grøntsager, komme lidt krydderi i kødsovsen og han kan også sagtens være med til at dække bord. Han kan fylde skåle med forskelligt indhold og sætte en skål, en tallerken, et glas osv. hen på bordet, en af gangen og på den måde tage del i det der skal foregå.

Han må meget gerne smage undervejs, når I laver maden. Hvis du står og skræller gulerødder, skærer tomater, agurk eller lignende, så lad ham endelig spise og smage undervejs. Tal positivt om maden og anerkendt hans lyst til at ville smage og spise. Det han har spist undervejs tæller jo også med, og så gør det mindre, hvis han ikke spiser så meget til selve måltidet.

Du kan ikke kræve at han skal spise, for vil han være rasmus modsat, så kan han være det netop her. Men du kan lave retter som indeholder mindst en ting du ved han godt kan lide og som tiltaler ham. Lad være med at presse ham og sige ikke "du skal smage!" - men start med det han godt kan lide og lade ham gå igang stille og roligt, lad ham få madro. Hvis han godt kan lide pasta så lad ham starte med lidt pastaskruer, hvis du ved at han er glad for rugbrød, så server ½ skive rugbrød til ham sammen med den varme mad, så han ...


Annonce

... kan gå igang med det han kan lide.

Gør det hyggeligt at spise, sørg for en god stemning. I skal ikke diskutere ting der kan ende med skænderi og lad derfor være med at diskutere maden, hvem der spiser hvad, hvor meget og hvordan.

Tal positivt om maden "hmm, hvor er det lækkert mørt", "sikke en dejlig sovs" osv. så din dreng hører at I sætter pris på maden, at det er noget der betyder meget for jer.

Gå op i maden og giv jer til til det at spise. Det er vigtigt at det at spise ikke er noget der skal overståes i en fart, men at I prioriterer det og virkelig forsøger at gøre det hyggeligt :)


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Giv ham mad der er adskilt på tallerkenen og gerne mad i forskellige farver. Giv ham også dyppelse, som sovs, kethcup, dressing af forskellig slags, så han kan dyppe maden, inden han spiser den - det kan gøre det sjovere at spise :)

Brug aldrig slik og søde sager som belønning for at spise sund og god mad. Det går ikke at du siger "hvis du spiser dine kartofler, kan du få is bagefter" for så signalerer du at isen er bedre end den egentlige mad .. Den almindelige mad skal gerne være ligeså lækker som "desserten" - og de fleste gange skal der slet ikke være dessert :)

Hvis han går helt i selvsving over at skulle til bords, så lad ham være. Sæt jer ned og spis og lad ham ham komme, når han er parat. Hold fast i at man sidder ved bordet, når man spiser og at han ikke skal rende rundt med mad i hånden. Det er vigtigt at I hjælper ham til denne regel, så når han f.eks. siger at han er sulten eller beder om at få noget at spise, så siger I "ja - du skal lige sætte dig på din stol, så får du" - så han lærer at det er på stolen man spiser. Og lad ham selv sætte sig der. Det er vigtigt at han selv sætter sig til bords :)

Jeg håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:

5. august 2025 | Opdragelse | 16 mdr.

Tandbørstning - 16 mdr.

Kære Helen Tak for dine gode og brugbare råd angående indkøring i dagpleje,...

Læs hele brevet og Helens svar


1. august 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

En umulig ulvetime

Kære Helen. Så er det mig igen. Tak for svar sidst ift. lillesøster. Nu...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Bedre spisevaner og bideri

Kære Helen, Du har tidligere hjulpet os med gode råd og ro i maven, så jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.

Forberede barn på flytning

Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...

Læs hele brevet og Helens svar


17. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Indkøring i dagpleje del 2

Kære Helen Beklager at jeg skriver igen, men du giver så utrolig gode og...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Arp

Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.

Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.

Evt. arp...

Læs mere i Babylex

Forstoppelse

Hvis dit barns afføring er hård og knoldet, så har dit barn forstoppelse. Ofte vil barnet også have ondt i maven og være grædende. Børn der tilbydes modermælkserstatning får hyppigere forstoppelse, end børn der ammes. Men børn der ammes kan også godt få problemer med forstoppelse.

Får dit barn modermælkserstatning, skal du være opmærksom på, at blandingsforholdet er korrekt. Du kan også prøve at skifte till en anden type erstatning - der findes erstatninger, som er udviklet til...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit svar ang. vores datter. Jeg tror virkelig, at du ramte plet med dit svar!

Mor til sensitiv pige på 4 måneder


Annonce