Brev:
Den svære opdragelse om natten - 3 årig pige
Kære Helen
Jeg har det svært med opdragelsen ift. min 3- årige pige. Hun er 3 år og 4 måneder.
Som jeg tidligere har skrevet til dig, så bebrejder min mand mig ofte, at jeg er for eftergivende over for hende - bl.a. fordi jeg lader hende søge mig, når hun græder (også når det er urimelig gråd).
P.t. er vi løbet ind i et søvn-problem, som består i, at hun vågner mange gange hver nat og vil en hel masse ting, herunder have tændt lyset, have vand, læse bøger - og især: ikke være alene.
Vi sover jo i samme rum som hende - men hun kan ikke se direkte hen til vores seng. Vi har en lille dæmpet natlampe tændt hele natten, og der står vand parat til hende lige ved siden af hendes seng.
Alligevel søger hun meget kontakt, når hun vågner. Hun er, gider som regel ikke sige til os, hvad det er hun vil - hverken dag eller nat. Ofte sidder hun bare og små-piver lidt - og piver endnu mere, hvis vi beder hende fortælle os med ord, hvad hun vil.
Derfor spørger min mand om natten: Vil du have vand? Ingen reaktion. Skal du tisse? Ingen reaktion. Så siger han ok og putter hende og siger godnat og går igen i seng - og SÅ starter tude-showet, hvor hun bl.a. kalder på mig.
I 98 % af tilfældende, er det min mand, der får hende ned på jorden - men jeg har det SÅ skidt med hans metode, som består i at hæve stemmen, blive vred på hende - og indimellem kalde hende for en møgunge og andre "grimme" ord. En enkelt gang kaldte han hende endda en idiot til min store fortvivlelse (han var ...
... MEGET træt, men jeg synes ikke det er i orden). Derudover lader han hende græde lidt længere end jeg ville gøre uden at gå over til hende.
Jeg bruger stort set samme metode, når det en sjælden gang er mig - bortset fra, at jeg ikke hæver stemmen, men roligt putter hende, kysser hende, sidder lidt hos hende og nusser hende lidt i håret.
Min mand mener, at grunden til at problemet nu er eskaleret og hun p.t. kan holde både sig selv og os vågne i op til 2 timer - primært mellem 3 og 5 - er, at jeg vænner hende til, at jeg sidder hos hende.
Jeg kan bare ikke forstå, at det skal være nødvendigt at hun skal blive SÅ ked af det/SÅ hysterisk om natten, når nu jeg kan få hende ned ved at sidde hos hende i 10 minutter.
DOG kan jeg godt se, at det er uholdbart ift. at hun om 3 måneder bliver storesøster - og der har jeg næppe det store overskud til også at være der for hende om natten, hvorfor det er min mand, der skal - som vi plejer.
Hvordan håndterer vi bedst disse natlige forløb med hende? Jeg har prøvet at tale lidt med hende, når hun kommer fra børnehave eller om morgenen under morgenmaden, men hun ser bare ned, går væk eller taler om noget andet. Jeg minder hende om, at hun var ked af det i nat og ikke kunne sove, men at det jo ikke går, fordi hun bliver træt og om natten skal man sove. Når jeg spørger hende, om hun drømmer eller om hvad der gjorde hende ked af det i nat, så svarer hun tit ikke - måske forstår hun ikke mit spørgsmål?
Med venlig hilsen
Clara's mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.
Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...
17. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Kære Helen Der har nu været en lang periode hvor min datter på 3 år og søn...
5. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 3 mdr.
Hej Helen Tak for dit sidste svar angående min datter, som er meget afhængig...
9. maj 2025 | Sovevaner | 3 år, 2 mdr.
Hej Helen Endnu et spørgsmål angående min datter på 3 år. Min datter...
9. maj 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.
Afhængig af sut - 3 år, 2 mdr.
Kære Helen Min datter på 3 år er utrolig afhængig af sin sut. Den og hendes...
Viden om børn:
Tisser i sengen
Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.
Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.
Langt de fleste børn vokser...
Morgenmad og børn
Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.
Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for alt din støtte og hjælp indtil nu. Igennem dig har jeg lært at have tillid til mine beslutninger og oser ud af tryghedsposen til min dreng og dette med god samvittighed!!!
Ingen tvivl om at du altid skal være min sundhedsplejerske :-)
Kærlig hilsen
P, mor til dreng på 15 måneder.