Svar: Søvn - alt er forsøgt ...
Hej med dig
Din dreng sover samlet 2-2½ time i løbet af dagen fordelt på to lure. Det vil sige at han får de to afbræk i løbet af dagen, som han har behov for, for at få bearbejdet nogle af alle dagens oplevelser. Om natten sover han fra 19-06.30, altså 11 ½ time og samlet set sover din dreng således 13 ½- 14 timer i døgnet. Det er helt fint.
Gennemsnitligt sover børn i denne alder ca 14 ½ time i døgnet, men det betyder naturligt at nogle børn sover lidt mere og andre lidt mindre og din dreng sover lige nu lidt mindre end gennemsnittet. Det er okay. Du beskrier jo en dreng, som falder fint i søvn og som vågner af sig selv. Og du må derfor tro på, at han har en naturlig evne til at regulere sit behov, så han sover når han er træt og har brug for at sove og vågner når han ikke har behov for at sove mere.
Det er meget fint, at du holder fast i at ...
... han til middag skal sove en længere lur og at du der hjælper ham med at sove, netop for at sikre ham en rytme, hvor han sover en længere lur midt på dagen. Han bliver jo naturligt mere og mere opmærksom på hvad der sker omkring ham og vil derfor godt kunne overhøre sine træthedssignaler, fordi det er mere spændende at følge med i hvad der sker og opleve - og du skal naturligt hjælpe ham med at koble fra og få den søvn han har brug for. Han skal lære fornemmelsen af hvornår han er træt og hvornår han er vågen og aktiv, ligesom han også skal lære fornemmelsen af sult og mæthed :)
Så det er meget fint det du gør med at trille ham til middag og på den måde holde ham sovende og for at eftermiddagen ikke skal blive alt for lang, så er det fint at du putter ham tidligt til natten :)
Håber ovenstående giver dig lidt ro med på vejen :)
Fortsat held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
Viden om børn:
Apgar score
Dette er betegnelsen for en undersøgelse som jordemoderen laver af barnet lige efter fødslen. Apgar Score blev udviklet i 1952 af Virginia Apgar og den bruges til at vurdere, hvordan barnet har det, lige når det er blevet født.
Jordemoderen har 5 ting hun ser på:
1. Hun ser på barnets reflekser,- reagerer barnet på forskellige stimuli, griber barnet, søger barnet osv.
2. Hun mærker barnets puls, for at se på hvor hurtigt barnets hjerte slår og om...
Tidlig født
Når børn bliver født før termintidspunktet taler man om for tidlig fødsel. En graviditet varer normalt ca 40 uger.
Børn der er født mellem uge 33 og uge 37, betegnes ofte "moderat tidlig født". Disse børn er altså født mellem 3-8 uger for tidligt.
Børn der er født mellem uge 29 og uge 32, betegnes normalt som "meget tidligt født". Disse børn er født mellem 9-12 uger for tidligt.
Børn der er født før uge 29, betegnes normalt som "extremt tidligt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






