Brev:
Meget stædig lille fyr

Hej Helen
Min yngste dreng er en frygtelig stædig fyr, og hans far og jeg er ved at være slidt ned til sokkeholderne i kampen for at få ham til at gå selv, hjælpe med at tage tøj på, åbne munden for tandbørsten etc.
Vi hidser os generelt ikke op (kun indeni!) og prøver at motivere ham frem for at skælde ud, men intet hjælper. I vuggestuen har flere af pædagogerne også nævnt hvor utroligt temperamentsfuld han er og sagt at de slet ikke kan forstå at vi kan bevare fatningen.
Ex. når han skal gå op af trappen.
Vi er meget konsekvente omkring at han skal gå op og ned af trappen til vores lejlighed selv (vi bor på tredje sal), men selvom vi har praktiseret dette i ½ år nu, så er det den samme kamp hver dag. Han siger at han ikke kan gå selv og vil bæres. Jeg siger at det gør ondt i min ryg at bære ham og fortæller ham om det hyggelige vi skal op og lave i lejligheden og tilbyder ham at holde i hånd op af trappen. Han nægter og kaster sig gerne bagover i skrig og skrål. Jeg siger så, at når han ikke vil med, så bliver jeg nødt til at gå i forvejen med storebror og så ham gå op selv. Det gør vi så. Han skriger nede for foden af trappen. Efter ca. 5 min går jeg ned og tilbyder igen at vi kan følges op. Han nægter og hvis han undtagelsesvis tager min hånd, så kaster han sig derefter bagover og tager mig med i faldet. Jeg går så op igen. Kalder på ham, går ned igen efter 5-10 min og sådan fortsætter det ofte i op til 45 min.
Ofte ende det med at storebror går ned og henter ham (og så kommer han med!) - ja, ofte er storebror den eneste der kan få ham til at gøre det vi gerne vil have ham til. Han er ligefrem begyndt og sige at han kun vil gå op hvis storebror kommer og henter ham. Jeg synes bare at det er forkert at storebror skal optræde som diplomat hver gang lillebror er på tværs. Tror at storebror bryder ind fordi han bliver stresset af al den skrigen og skrålen.
Og det der med at rose ham når han helt undtagelsesvis gør det vi gerne vil have ham til, det har som regel bare den effekt at han gør det modsatte. Har vi rost ham for at gå op af trappen/tage sine sko af/åbne munden for tandbørsten, gør han det modsatte - går han ned af trappen igen/tager sine sko på igen/lukker munden for tandbørsten etc. Det er nærmest som om det krænker han ære at vi roser ham.
Han er en meget fremmelig fyr, hvilket lægen også kommenterede til 2-års undersøgelsen hvor han svarede i lange sætninger, når hun spurgte ham om noget, hinkede på opfordring (opfordring til storebror som samtidig ...
... var til 4-års undersøgelse) etc. Han leger kun med de børn som er 1-2 år ældre end ham (han går i integreret institution) og virker i det helt taget som en der forstår det meste og også er i stand til at give udtryk for det. Når han får sine hidsighedsanfald virker han ikke som en 2-årig med fortvivlelsesanfald, men som en dreng der har totalt styr på det. Han formulerer flydende hvad det er han vil, kan stoppe på sekendet hvis han rent undtagelsesvis får sin vilje, har ofte et smil på læben, når han skriger osv.
En ting der også tærer temmelig meget på vores tålmodighed er, at han spiser utrolig grimt. Han sviner helt enormt og det er ikke fordi han ikke kan spise pænt, nej drengen kan skam spise med kniv når gaffel når han ellers har lyst til det! Han klasker hænderne ned i maden, kaster med det, hælder mælken oven i maden etc.. Vi er igen meget konsekvente når han sviner. Han kommer ned fra bordet og får ikke mere at spise. Det er sådan ved langt de fleste måltider, hvad enten han er sulten eller ej eller om det er mad han er vild med eller mindre vild med.
Han har masser af mulighed for at smatte med sand, jord og andet som man måske kunne have håbet kunne lette trangen til at smatte. Jeg lader ham hver dag være med til at lave aftensmad i håbet om at det vil give ham mere respekt for maden. Det elsker han, men det har ingen effekt på svineriet.
Vi er bare så utroligt trætte af de mange timer dagligt vi bruger på at kæmpe med ham og kunne rigtig godt tænke os at han mht. færdigheder såsom at tage tøj på selv kunne udvikle sig bare en lille smule. Storebror kunne til sammenligning tage alt sit tøj på i samme alder, åbnede munden når vi bad ham op det (tandbørstning) og gik op af trapperne uden det mindste brok. Han kunne naturligvis også stille sig på bagbenene, men reagerede i meget højere grad positivt på opfordringer og ros når han gjorde det vi gerne ville have ham til.
Hvad stiller man op med sådan en stædig rad?
Lillebror er 2½ år. Går i vuggestue fra 8.45 til 15.15 hver dag og er super god til at omgåes andre børn. Her er han meget social, god til at kommunikere er sød ved andre børn - ikke kun dem han gerne vil lege med, men også dem som er mindre end ham selv og som tager hans legetøj eller slå ud efter ham. Her er han sammenlignet med de fleste andre 2-årige vi kender meget mere i stand til at lægge bånd på sig selv, og hvis han føler sig forulempet af en andet barn, så reagerer han verbalt i stedet for fysisk.
Med Venlig Hilsen
Den stædige fyrs mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.
Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...
25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.
Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen
Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...
16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...
11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...
11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.
Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...
Viden om børn:
Tandbørstning
For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.
Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.
Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.
Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...
Madras til barneseng
Der findes mange slags madrasser på markedet, og når du skal vælge en madras til dit barns seng, så vil anbefalingen ofte være, at du vælger en skummadras, en latexmadras eller alternativt en madras i et naturmateriale. Vælger du en skummadras (polyurethanskum), skal den være mindst 5 cm tyk og helst med betræk, der kan tages af og vaskes.
Det anbefales, at dit barn ligger på et fast underlag, fordi det giver barnet mulighed for at bruge og udvikle sine muskler. Samtidig sikrer...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.
Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!
Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.
Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!
De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.
Familien S







