Annonce

Annonce

Brev:

Vågen mange gange


15. september 2011

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Vågen mange gange

Kære Helen

Min dejlige datter er 10 måneder, men vågner rigtig mange gange om natten og nu trænger vi altså til noget sammenhængende søvn!

Hun startede i vuggestue for 1½ måned siden. Det går rigtig fint og hun trives og er glad for at komme derhen. Hun er en rigtig dygtig pige, der har taget sine første skridt og øver sig i at gå selv.

Hun sover 2 gange om dagen, formiddag ca 45 min. og eftermiddag 1½ time.

Hun spiser selv og meget. Hun er en stor pige på 82 cm og 10½ kg. Vi giver hende grød inden sengeting. Jeg ammer fortsat, men kun om natten, når hun skal sove, sen aften og når hun vågner om morgenen.

De første 4 måneder sov hun 7-8 timer i træk om natten - luksus, men så begyndte hun at vågne ca. hver 3-4-5 time. Hun har sovet i sin egen seng.

Da hun var ca. 6 måneder fik jeg ondt i ryggen og kunne ikke løfte hende fra hendes babyseng og hun kom over i dobbeltsengen og sove. Derefter vågnede hun tier og tier for at amme og bare ligge og sutte. Hun vil ikke tage en sut om natten, men synes, den er spændende om dagen.

Jeg blev for en ...


Annonce

... måned siden rigtig træt af sutteriet og besluttede, at nu skulle hun over i sin seng, når hun var færdig med at amme. Første nat jeg tog hende fra, skreg hun 5 kvarter og sov derefter 5 timer i træk. De næste dage skreg hun mindre, men vågnede fortsat mange gange, hvor vi så kunne få hende til at sove videre med en hånd på hende og ssh ssh. Det gik den rigtige retning, men efter 2 uger begyndte det at gå dårligere - uden grund. Jeg var dog nervøs for om hun var sulten og begyndte at amme lidt før om morgenen.

Hun vil nu ammes igen og igen også selvom jeg ikke har særlig meget mælk. Hun skriger og kæmper til hun bliver lagt til. Hun vågner nu mange gange i løbet af aften/nat igen.

Hvis min mand tager hende om morgenen, giver hun udtryk for utilfredshed indtil jeg kommer op igen. Og jeg får ikke sovet, når jeg kan høre hende.

Jeg har læst din "sovebog" men synes ikke rigtig, jeg kunne bruge det så meget. Jeg har forsøgt at gøre det besværligt at amme ved at sætte min finger ned, men hun er ligeglad.

Gode råd modtages gerne.

Bedste hilsner
Susie

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Din guide til sund babyhud fra top til tå

Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning - 4

Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex

Gravid vitaminer

Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.

Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dine altid venlige svar - de giver os noget at tænke over - og lidt ro til det bekymrede moderhjerte ...

Mor til Magnus 15 måneder


Annonce