Annonce

Annonce

Brev:

Vågen mange gange


15. september 2011

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Vågen mange gange

Kære Helen

Min dejlige datter er 10 måneder, men vågner rigtig mange gange om natten og nu trænger vi altså til noget sammenhængende søvn!

Hun startede i vuggestue for 1½ måned siden. Det går rigtig fint og hun trives og er glad for at komme derhen. Hun er en rigtig dygtig pige, der har taget sine første skridt og øver sig i at gå selv.

Hun sover 2 gange om dagen, formiddag ca 45 min. og eftermiddag 1½ time.

Hun spiser selv og meget. Hun er en stor pige på 82 cm og 10½ kg. Vi giver hende grød inden sengeting. Jeg ammer fortsat, men kun om natten, når hun skal sove, sen aften og når hun vågner om morgenen.

De første 4 måneder sov hun 7-8 timer i træk om natten - luksus, men så begyndte hun at vågne ca. hver 3-4-5 time. Hun har sovet i sin egen seng.

Da hun var ca. 6 måneder fik jeg ondt i ryggen og kunne ikke løfte hende fra hendes babyseng og hun kom over i dobbeltsengen og sove. Derefter vågnede hun tier og tier for at amme og bare ligge og sutte. Hun vil ikke tage en sut om natten, men synes, den er spændende om dagen.

Jeg blev for en ...


Annonce

... måned siden rigtig træt af sutteriet og besluttede, at nu skulle hun over i sin seng, når hun var færdig med at amme. Første nat jeg tog hende fra, skreg hun 5 kvarter og sov derefter 5 timer i træk. De næste dage skreg hun mindre, men vågnede fortsat mange gange, hvor vi så kunne få hende til at sove videre med en hånd på hende og ssh ssh. Det gik den rigtige retning, men efter 2 uger begyndte det at gå dårligere - uden grund. Jeg var dog nervøs for om hun var sulten og begyndte at amme lidt før om morgenen.

Hun vil nu ammes igen og igen også selvom jeg ikke har særlig meget mælk. Hun skriger og kæmper til hun bliver lagt til. Hun vågner nu mange gange i løbet af aften/nat igen.

Hvis min mand tager hende om morgenen, giver hun udtryk for utilfredshed indtil jeg kommer op igen. Og jeg får ikke sovet, når jeg kan høre hende.

Jeg har læst din "sovebog" men synes ikke rigtig, jeg kunne bruge det så meget. Jeg har forsøgt at gøre det besværligt at amme ved at sætte min finger ned, men hun er ligeglad.

Gode råd modtages gerne.

Bedste hilsner
Susie

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Selleri

Fra 6 mdr´s alderen vil mange børn nyde at spise flere rodfrugter, da de smager af noget. Selleri er en rodfrugt.

Rodfugter har en naturlig sødme og denne kommer især frem, hvis rodfrugterne bages i ovnen. Du kan lave mos af rodfrugter og du kan også give dit barn større stykker af bagte rodfrugter, som det selv kan spise - rodfrugter er vigtige som en varieret del af både din og barnets kost.

Du skal dog være opmærksom på at selleri indeholder nitrat og det bør...

Læs mere i Babylex

Zoneterapi

Zoneterapi er en alternativ form for behandling, som bruges i flere situationer.

Nogle oplever, at det virker smertelindrende under fødslen, og andre synes, det hjælper, når deres barn græder meget på grund af mavekneb eller lignende.

Zoneterapeuter findes mange steder. Hvis man ønsker at få zoneterapi under sin fødsel, kan man spørge på fødestedet, om en jordemoder kan tilbyde dette. Hvis man ønsker at bruge zoneterapi til sit barn, så skal man selv finde en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine dejlige, fornuftige svar. De passer så godt til mit temperament, og det giver altså ro i sjælen at høre fra dig. Mange gange hjælper det også at få sat ord på sine bekymringer.

Jeg finder mange gode råd i dine tidligere svar til andre forældre. Jeg kan nogle gange føle mig som verdens dårligste mor, når ingenting vil lykkes. Derfor trøster det mig, når jeg kan læse, at jeg ikke er den eneste, der har problemer med de kære børn. Så føler jeg mig ikke så alene.

Tak fra Lis, mor til datter på 4 måneder


Annonce