Annonce

Annonce

Brev:

Nul natamning


14. september 2011

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Nul natamning

Hej Helen.

Det er mit første spørgsmål ang. min lille datter på 10 mdr.

Vi er p.t. i gang med at nedtrappe amning, specielt om natten. Vi var kommet ind i et dårligt mønster hvor hun vågnede hver time og søgte brystet, og faldt først til ro når hun blev ammet. Hvis far forsøgte at trøste, blev hun hysterisk og kun mor var god nok. Men resultatet blev at mor her havde ondt i ryggen af at amme hele natten lang, og at både mor og datter var uoplagte om morgenen. Derudover var appetitten om dagen ikke så stor, og det var en evig kamp til måltiderne.

Så i sidste uge tog vi en beslutning om at nu måtte det være slut med al det amning om natten. Og det er i den forbindelse, jeg gerne vil høre din vurdering om vi gør det "rigtigt".

Nu ammer jeg hende (i stuen) inden far går op og putter, og så får hun også en tår om morgenen, når hun har spist morgenmad. Hun bliver altså ikke ammet inde i soveværelset mere.

Det er nogle uger siden, jeg stoppede med at amme om dagen, pga. mangl. lyst til at spise alm.mad, så vi er nu nede på 2 amninger i døgnet.

Det tager far fra en halv til hel time at putte hende, og det er ham der trøster i løbet af natten, mens jeg sover inde ved storebror. Så jeg ser hende ikke, fra hun kommer i seng, og lige til næste morgen. Det har vi gjort for at hun ikke skal søge brystet, som hun stort set altid gør i soveværelset når det er mig der trøster. Men selvfølgelig skal vi tilbage til, at vi begge er der om natten.

De første nætter gik ikke så godt, men ikke værre end forventet. Hun var ked ...


Annonce

... af det, havde vågne perioder og far trøstede, sang, aede, læste historie og blev til sidst nødt til at give hende en flaske MME. Hun skal sandsynligvis lige vænne sig til, at ikke få noget mælk om natten, så vi tænkte det var vel ok her i starten. De første nætter tog hun ca 80 ml.

De efterfølgende nætter gik det bedre, og hun vågnede ikke så tit, og far kunne bare lægge en hånd på hende så sov hun igen. Han tilbød flaske og hun har taget 10-20 ml MME, så hun har nok bare været tørstig.
Dejligt og vi har været glade.

Men her i nat er hun vågnet hver time og været ked af det, og far så noget smadret ud da han gik på arbejde i morges... Hun var kommet over i hans seng og ligget der hele natten. Han har tilbudt flaske og hun har taget omkring 50 ml ialt ad flere omgange. Da hun ikke er vant til flaske, er hun ikke så interesseret i den. Tanken er, at vi på sigt bare tilbyder vand.

Jeg vil gerne høre hvad du tænker om vores projekt. Hvordan kommer vi videre? Hvordan kommer jeg på banen igen?

Min datter har siden hun blev født grædt meget og ikke været nogen glad baby, stik modsat den store som altid var glad og tilfreds, men det er blevet bedre siden hun har lært at kravle. Hun har dog en meget kort lunte og virker tit meget frustreret. Hun er godt med motorisk, hun kravler og har gjort det i en måned, rejser sig ved ting og kan sidde selv og lege i lang tid. Hun er høj og slank, ca. 75 cm og 8,3 kg. Hun har ikke altid taget så meget på, men sundhedspl. har ikke været bekymret.

Venlig hilsen
mor til to dejlige børn

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Har vi sprunget seperationsangsten over?

Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Muslingeskaller - brystvorte

Du kan købe muslingeskaller, også kaldet ammeskaller. Disse blev introduceret i Danmark omkring år 2000 og var meget populære. Senere blev de frarådet, fordi mange fik problemer med svampeinfektion i brystet netop i forbindelse med brug af ammeskallerne.

Da skallerne bæres direkte på brystet og inde i BH´en, skulle de have en helende virkning på ømme og revnede brystvorter - men skulle altså samtidig også kunne medføre svampeinfektion. Virkningen af ammeskaller/muslingeskaller...

Læs mere i Babylex

Fedtcreme - fedtprocent

Der findes rigtig mange forskellige cremer på markedet, og til behandling af børneeksem er det en god idé at vælge fedtcreme. Jo højere fedtprocent cremen har, jo mere fedtet og klistret vil den ofte være - og dermed også for mange mere ubehagelig. Derfor er det en god idé at vælge så fed en creme som muligt, som samtidig virker behagelig - og til behandling af børneeksem i ansigtet er det ofte en god idé at vælge en creme med en fedtprocent omkring 30-40%. Det er ofte også en god idé at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.

Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!

Venlig Hilsen Mira

P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!


Annonce