Annonce

Annonce

Brev:

Teenager menstruation


25. juli 2004

Kategori:
Alder:
12 år

Teenager menstruation

Hej

Vi har en datter på netop 12 år som allerede har fået menstruation. Hun har nu haft det 2 gang med de 28 dages interval. Hun bløder så meget (allerede) så hun ikke kan nøjes med små trusseindlæg. Spørgsmålet er, hvor kan man købe hygiejnebind som er små.

Hun er meget spinkel, så dem der findes hvor vi har ledt er alle for brede, lange osv. Vi har ledt i div. supermarkeder, matas og på apotek.

Apotek og Matas siger bare det ...


Annonce

... var da tidlig hun fik ´det´. Er det det?

Jeg syntes selvfølgelig, men har da hørt fra andre at pigerne får det tidligere og tidligere, selv husker jeg, at jeg fik menstruation som ca. 14 årig.

Hun tør ikke spørge sundhedsplejersken på skolen, da hun frygter hun er den første der har fået menstruation.

Har du et godt bud ? Hører også gerne om hvornår menstruationer normalt starter? Iflg. din erfaring på skolerne.

På forhånd tak

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer

Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Mekonium - den første afføring

Mekonium er betegnelsen for den første afføring, som spædbarnet har. Afføringen er sort og klæbrig og ser ud som tjære.

Det, der kommer ud, er det fostervand, som barnet har drukket, da det lå inde i maven. Det indeholder blandt andet hår og afstødte hudceller. Fostervand, hår og hudceller samler sig i tarmen og bliver udskilt som mekonium, når barnet bliver født. Nogle gange udskiller barnet mekonium forbindelse med fødslen, hvilket er med til at give grønt fostervand.

Læs mere i Babylex

Sundhedsplejerske

Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.

En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.

Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg vil lige fortælle, at vores datter nu falder i søvn helt af sig selv, og vi har slet ikke haft en kamp med at lære hende det.

Vi skylder dig æren for det, da vi har fulgt dine råd fra din bog og din brevkasse.

Så tusind tak!

Mor til pige på 18 måneder


Annonce