Brev:
Svært ved irettesættelse
Hej igen Helen
Nu kommer min 3. mail i denne omgang :-) Jeg har samlet lidt sammen.
Der sker meget med vores datter i øjeblikket, uden tvivl. Vi oplever også nogle nye sider af hende, både gode og dårlige (man skal ihvertfald lige vænne sig til det )
Hun udfordrer os selvfølgelig også som forældre, søger grænser og skal finde sit eget ståsted.
Hun bliver meget ked af det hvis vi irettesætter hende, hæver stemmen en smule (med forklaring på hvorfor vi siger nej).
Hun går væk og smider sig f.eks på sofaen og små piver lidt. Når jeg nærmer mig hende siger hun "gå væk mor" og vil intet have med os og gøre.
Hvordan tackler vi det bedst ? Vi vil gerne rumme hende, men synes også at hun har en alder nu, hvor det på nogle punkter er os der skal vise hende "vejen" og fortælle hvad der er ret og vrang.
Hun kan også ...
... finde på og sige "mor elsker du mig" - somom jeg skal få dårlig samvittighed over at sige nej. Jeg svarer med at selvfølgelig elsker jeg hende, men jeg f.eks ikke bryder mig om at hun skubber mig eller hvad det nu kan være.
Vi har haft meget snak om hvorfor hun siger det, ved hun hvad det egentlig betyder? Det er selvfølgelig hjerteskærende helt i hjertet og høre hende sige sådanne ting, og det påvirker mig meget følelsesmæssigt som mor.
Lige så ofte som ovenstående beskrevet kommer hun også tit hen og fortæller hvor meget hun elsker os og er meget kærlig og så er der jo ikke et øje tørt, når hun også på eget initiativ komme over og giver en krammer :-)
Er det normalt at børn på 3 år har lidt ekstra behov for bekræftelse - specielt efter børnehavestart?
Hører gerne dine tanker omkring ovenstående.
Bedste hilsner
L´s mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. august 2025 | Renlighed | 3 år
Toilettræning - men ingen afføring
Kære Helen. Vi søger lidt hjælp ang. vores tvillinger på 3 år som vi lige...
1. august 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Kære Helen. Så er det mig igen. Tak for svar sidst ift. lillesøster. Nu...
22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.
Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...
17. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Kære Helen Der har nu været en lang periode hvor min datter på 3 år og søn...
5. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 3 mdr.
Hej Helen Tak for dit sidste svar angående min datter, som er meget afhængig...
Viden om børn:
Lattergas ved fødsel
Lattergas er en blanding af ilt og kvælstofilte, som man indånder gennem en maske.
Lattergas bruges som smertestillende og er et tilbud til kvinder, der er i fødsel. Jordmoderen vejleder kvinden i, hvordan masken bruges - lattergas virker bedst, hvis du trækker vejret i masken, når du mærker, at der er en ve på vej, og så lægger masken fra dig igen, når veen klinger af.
Lattergas virker på den måde, at kvinden mærker smerten, men ikke lader sig gå på af den, og den...
Efterfødselsreaktion
Både mænd og kvinder kan få en efterfødselsreaktion - i Danmark rammes ca. 10-15% af nybagte mødre af en fødselsdepression, og ca. 7% af mændene får en depression i forbindelse med at blive far. Faktisk mener man at tallet for fædre kan være betydeligt højere, måske endda højere end antallet af kvinder der rammes.
Nogle af symptomerne kan være ens for både mænd og kvinder - begge køn kan f.eks. føle skyld, selvbebrejdelse, håbløshed og en følelse af ikke at være en god nok...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...