Annonce

Annonce

Brev:

Svært ved irettesættelse


24. august 2011

Kategori:
Alder:
3 år

Svært ved irettesættelse

Hej igen Helen

Nu kommer min 3. mail i denne omgang :-) Jeg har samlet lidt sammen.

Der sker meget med vores datter i øjeblikket, uden tvivl. Vi oplever også nogle nye sider af hende, både gode og dårlige (man skal ihvertfald lige vænne sig til det )

Hun udfordrer os selvfølgelig også som forældre, søger grænser og skal finde sit eget ståsted.

Hun bliver meget ked af det hvis vi irettesætter hende, hæver stemmen en smule (med forklaring på hvorfor vi siger nej).

Hun går væk og smider sig f.eks på sofaen og små piver lidt. Når jeg nærmer mig hende siger hun "gå væk mor" og vil intet have med os og gøre.

Hvordan tackler vi det bedst ? Vi vil gerne rumme hende, men synes også at hun har en alder nu, hvor det på nogle punkter er os der skal vise hende "vejen" og fortælle hvad der er ret og vrang.

Hun kan også ...


Annonce

... finde på og sige "mor elsker du mig" - somom jeg skal få dårlig samvittighed over at sige nej. Jeg svarer med at selvfølgelig elsker jeg hende, men jeg f.eks ikke bryder mig om at hun skubber mig eller hvad det nu kan være.

Vi har haft meget snak om hvorfor hun siger det, ved hun hvad det egentlig betyder? Det er selvfølgelig hjerteskærende helt i hjertet og høre hende sige sådanne ting, og det påvirker mig meget følelsesmæssigt som mor.

Lige så ofte som ovenstående beskrevet kommer hun også tit hen og fortæller hvor meget hun elsker os og er meget kærlig og så er der jo ikke et øje tørt, når hun også på eget initiativ komme over og giver en krammer :-)

Er det normalt at børn på 3 år har lidt ekstra behov for bekræftelse - specielt efter børnehavestart?

Hører gerne dine tanker omkring ovenstående.

Bedste hilsner

L´s mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

5. august 2025 | Renlighed | 3 år

Toilettræning - men ingen afføring

Kære Helen. Vi søger lidt hjælp ang. vores tvillinger på 3 år som vi lige...

Læs hele brevet og Helens svar


1. august 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

En umulig ulvetime

Kære Helen. Så er det mig igen. Tak for svar sidst ift. lillesøster. Nu...

Læs hele brevet og Helens svar


22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


17. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

Søskendekonflikter

Kære Helen Der har nu været en lang periode hvor min datter på 3 år og søn...

Læs hele brevet og Helens svar


5. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 3 mdr.

Suttestop - 3 år, 3 mdr.

Hej Helen Tak for dit sidste svar angående min datter, som er meget afhængig...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Lattergas ved fødsel

Lattergas er en blanding af ilt og kvælstofilte, som man indånder gennem en maske.

Lattergas bruges som smertestillende og er et tilbud til kvinder, der er i fødsel. Jordmoderen vejleder kvinden i, hvordan masken bruges - lattergas virker bedst, hvis du trækker vejret i masken, når du mærker, at der er en ve på vej, og så lægger masken fra dig igen, når veen klinger af.

Lattergas virker på den måde, at kvinden mærker smerten, men ikke lader sig gå på af den, og den...

Læs mere i Babylex

Efterfødselsreaktion

Både mænd og kvinder kan få en efterfødselsreaktion - i Danmark rammes ca. 10-15% af nybagte mødre af en fødselsdepression, og ca. 7% af mændene får en depression i forbindelse med at blive far. Faktisk mener man at tallet for fædre kan være betydeligt højere, måske endda højere end antallet af kvinder der rammes.

Nogle af symptomerne kan være ens for både mænd og kvinder - begge køn kan f.eks. føle skyld, selvbebrejdelse, håbløshed og en følelse af ikke at være en god nok...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for din uddybning – det var rart med et par konkrete forslag, og I aftes lykkedes det faktisk at sidde uden skrigeri… :)

Jeg tror at små skridt er den helt rigtige løsning, som du foreslog…

Dine svar hjælper altid UTROLIGT meget!

Tak, fra os i Tyskland


Annonce