Annonce

Annonce

Brev:

Napper og bider sin mor


17. august 2011

Kategori:
Alder:
2 år, 2 mdr.

Napper og bider sin mor

Hej Helen.

Min datter på 2 år napper og bider også nogle gange – ikke andre børn, kun mig!

Hun er meget kærlig og vil gerne give knus og kys og putte, men det er som om det løber af med hende og hun kommer til at bide. Jeg har haft kradsemærker i ansigtet og blå bidemærker på benene efter hun har bidt igennem mine bukser.

Jeg bliver rigtig ærgerlig over det, for når hun kommer og giver et knus og et stort kys kommer jeg til at holde igen og være lidt på vagt, fordi jeg er bange for, at hun bider hul på min læbe eller min kind :-( Hun kommer også til, i sin omfavnelse, at nappe og kradse mig på halsen eller i ansigtet.

Mens hun napper, siger hun: ”Av!”, men jeg er ikke sikker på, hun ved hvad Av betyder og at det hænger sammen med, at noget gør ondt…

Hun er selv meget bevidst om, at man ikke må slå. Det har hun nok lært, fordi hun selv er blevet slået nogle gange af andre børn.
Hun kan finde på at sige: ”Man må ikke slå Maja. Så bliver Maja ked af det.” Nu er jeg så begyndt at sige: ”Ja, det er rigtigt, det må man ...


Annonce

... ikke. Og man må heller ikke nappe mor, så bliver mor ked af det.” Men det er som om hun ikke helt ved, hvad jeg snakker om. Som om hun ikke ved, hvad ”nappe” betyder.

Jeg har prøvet at blive vred og sige lidt hårdt, at man ikke må nappe/bide, lige efter hun har gjort det. Jeg har også prøvet at blive ked af det, men hun griner/smiler bare og går videre.. Og så har jeg prøvet at ignorere hende og bare lade som ingenting.
Måske har jeg ikke været konsekvent nok i mine reaktioner og skiftet taktik for hurtigt. Men hvad synes du, jeg skal gøre?

Det skal måske lige siges, at hun så godt som aldrig bider eller napper sin far. Hun er fars pige og det er da også ham, der tilbringer morgenen med hende, afleverer i vuggestuen og oftest ham der henter. Vi to har ellers lige haft en lang sommerferie sammen, hvor vi hyggede og tilbragte meget tid sammen uden far, men efter hverdagen har sat ind igen er vi tilbage i napperiet og bideriet.
Hun har ingen søskende, så jalousi er det vel ikke...

Håber at få et par gode råd!

Hilsen Mette

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.

Lære at høre efter

Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Sut - 23 mdr.

Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Selvstændig 2 årig

Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sushi til børn

Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:

- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.

- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.

- Børn under 3 år må højst spise 25...

Læs mere i Babylex

Gylp

Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.

Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Allerførst så tusind tak for din fantastiske brevkasse. Jeg har fulgt den på sidelinjen i et par måneder og er meget imponerede over dine gode råd og vejledninger

Mor til Sille 7 måneder


Annonce