Annonce

Annonce

Svar: Hvornår smider de natbleen


25. juli 2011

Kategori:
Alder:
3 år, 8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Renlighed.

Kære Lisa

Det er helt normalt at børn bliver renlige om dagen, før de bliver det om natten og I har bestemt ikke forpasset noget :)

Det er rigtig vigtigt at I giver jeres datter ble på fortsat, om aftenen, når hun skal sove. Først, når hun begynder at have en tør ble om morgenen, kan I arbejde på at hun stille og roligt begynder at skulle undvære den. Så længe bleen ikke er tør, skal hun have den på.

Det giver tryghed, at have bleen på. Hvis man tager den af for tidligt, så vil hun vågne op og være våd i sin seng. Det vil for det første afbryde hendes nattesøvn (og jeres), men endnu vigtigere - det vil give hende følelse af nederlag. For det er ikke rart og hun vil blive ked af det og føle sig forkert. Det er derfor meget bedre at vågne op med en våd ble, der kan skiftes end at vågne op i en våd seng og føle at man ikke kan holde sig og det er forkert ... :)

Når hun begynder at have en tør ...


Annonce

... ble om morgenen eller har flere nætter, hvor du fornemmer at hun tisser lige inden hun vågner, så kan I overveje om I vil forsøge at tage hende på toilettet inden I selv går i seng. Det kan hjælpe hende, at hun kommer op der, følges på toilettet og følges tilbage i seng igen. Ved at få tømt blæren sent på aftenen, kan I være heldige at hun så begynder at kunne holde sig til om morgenen. Men I skal ikke gøre det, før hun begynder at vise sig parat til det og måske, vil det komme helt af sig selv :)


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

En del børn lider af ufrivillig natlig vandladning og det betyder at de tisser i sengen om natten, også selvom de er fuldstændig renlige om dagen. Dette behandler man normalt ikke før 7 års alderen. Det er for tidligt at tale om dette hos jer, men det er mere for at sige, at det er normalt at børn tisser om natten til de er ret gamle :)

Jeg håber du kan bruge ovenstående videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om renlighed:

27. august 2025 | Renlighed | 3 år, 5 mdr.

Hr. Pølle i potten :)

Kære Helen Jeg har et spørgsmål angående pottetræning og afføring....

Læs hele brevet og Helens svar


5. august 2025 | Renlighed | 3 år

Toilettræning - men ingen afføring

Kære Helen. Vi søger lidt hjælp ang. vores tvillinger på 3 år som vi lige...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babyalarm

Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.

Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.

De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...

Læs mere i Babylex

Børnemad

De første måneder at barnets liv kalder man for mælkeperioden, da barnets mad udelukkende består af mælk. Barnet ernæres her enten af modermælk eller af modermælkserstatning. Når barnet er mellem 4-6 mdr kan barnet begynde at få lidt skemad.

Den periode som afløser mælkeperioden kaldes overgangsperioden. Den varer til barnet er ca. 9 mdr gammelt. Det er overgangen fra flydende mad, til mad med struktur og klumper til mere og mere bid og mad i stykker, til at barnet kan spise mere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen
For gud ved hvilken gang er jeg på din hjemmeside for lige at tjekke, hvordan det nu er med forkølelse og graviditet. Jeg har brugt siden så mange gange. Og hver gang har jeg fået højt kvalificerede og superpraktiske og tryghedskabende svar. Det vil jeg bare lige sige tak for.
Mvh Birgitte


Annonce