Svar: Hvornår smider de natbleen
Kære Lisa
Det er helt normalt at børn bliver renlige om dagen, før de bliver det om natten og I har bestemt ikke forpasset noget :)
Det er rigtig vigtigt at I giver jeres datter ble på fortsat, om aftenen, når hun skal sove. Først, når hun begynder at have en tør ble om morgenen, kan I arbejde på at hun stille og roligt begynder at skulle undvære den. Så længe bleen ikke er tør, skal hun have den på.
Det giver tryghed, at have bleen på. Hvis man tager den af for tidligt, så vil hun vågne op og være våd i sin seng. Det vil for det første afbryde hendes nattesøvn (og jeres), men endnu vigtigere - det vil give hende følelse af nederlag. For det er ikke rart og hun vil blive ked af det og føle sig forkert. Det er derfor meget bedre at vågne op med en våd ble, der kan skiftes end at vågne op i en våd seng og føle at man ikke kan holde sig og det er forkert ... :)
Når hun begynder at have en tør ...
... ble om morgenen eller har flere nætter, hvor du fornemmer at hun tisser lige inden hun vågner, så kan I overveje om I vil forsøge at tage hende på toilettet inden I selv går i seng. Det kan hjælpe hende, at hun kommer op der, følges på toilettet og følges tilbage i seng igen. Ved at få tømt blæren sent på aftenen, kan I være heldige at hun så begynder at kunne holde sig til om morgenen. Men I skal ikke gøre det, før hun begynder at vise sig parat til det og måske, vil det komme helt af sig selv :)
En del børn lider af ufrivillig natlig vandladning og det betyder at de tisser i sengen om natten, også selvom de er fuldstændig renlige om dagen. Dette behandler man normalt ikke før 7 års alderen. Det er for tidligt at tale om dette hos jer, men det er mere for at sige, at det er normalt at børn tisser om natten til de er ret gamle :)
Jeg håber du kan bruge ovenstående videre, fortsat held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om renlighed:
27. august 2025 | Renlighed | 3 år, 5 mdr.
Kære Helen Jeg har et spørgsmål angående pottetræning og afføring....
5. august 2025 | Renlighed | 3 år
Toilettræning - men ingen afføring
Kære Helen. Vi søger lidt hjælp ang. vores tvillinger på 3 år som vi lige...
4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.
Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...
Viden om børn:
Fordøjelse baby
Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.
Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.
Babyer, der både får brystmælk...
Apgar score
Dette er betegnelsen for en undersøgelse som jordemoderen laver af barnet lige efter fødslen. Apgar Score blev udviklet i 1952 af Virginia Apgar og den bruges til at vurdere, hvordan barnet har det, lige når det er blevet født.
Jordemoderen har 5 ting hun ser på:
1. Hun ser på barnets reflekser,- reagerer barnet på forskellige stimuli, griber barnet, søger barnet osv.
2. Hun mærker barnets puls, for at se på hvor hurtigt barnets hjerte slår og om...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for dit tidligere svar, som gav os meget ro omkring vores 4 uger for tidlig fødte datters måltider.
I det hele taget tak for denne brevkasse, den hjælper mange forældre... jeg er taknemmelig helt inde i mit dybeste over den tid du bruger, dine lange og fyldestgørende svar og din evne til at forstå....!!
Mor til pige født 4 uger for tidligt





