Brev:
Mælk om dagen
Hej Helen
Min datter starter i dagpleje om 1 md når hun er 10 måneder og jeg har et spørgsmål ifht. mælk.
Som det er nu får hun vand af kop til alle måltider og ammes før middagsluren, ifm. putning til natten og midt nat og tidlig morgen.
1.spørgsmål
Når hun starter i dagpleje kan hun selvsagt ikke blive ammet før middagsluren. Men hvor længe anbefaler du normalt at man bliver ved med at amme før middagsluren?
2.spørgsmål
I dagplejen plejer børnene at få mælk til frokosten. Jeg er glad for at min datter har det fint med at drikke vand og ...
... synes det vil være en fordel hvis hun kan fortsætte med det ( så hun ikke når hun er ældre skal vænnes fra mælk igen). Jeg er lidt bange for at hvis hun får noget andet præsenteret så har hun måske ikke lyst til vand længere.
Jeg er klar over at hun har behov for kalk og hvis hun skal have mælk udover modermælk vil jeg umiddelbart foretrække at det bliver ifm. morgenmadsprodukter når hun engang bliver gammel nok til selv at spise havregryn eller i form at yoghurt e.l.
Men hvad siger du? Måske er det bare mig der bekymrer mig unødigt.
På forhånd tak.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
Viden om børn:
Tvillingefødsel
Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.
En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.
Man...
Sut
Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.
Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.