Annonce

Annonce

Brev:

Fedtstof i grød, mælk mm


20. juni 2011

Alder:
5 mdr.

Fedtstof i grød, mælk mm

Hej igen igen:)

Jeg skal lige have skåret noget ud i pap her.

Har både læst og hørt at der ikke skal fedstof i hjemmelavet grød, hvis det udelukkende laves på mme.

Bliver hjemmelavet grød ikke altid lavet på mme - jeg syntes alle de opskrifter jeg kan finde er med mme??

Mit spørgsmål:
Jeg laver grønsagsmos af mosede kartofler og drikkeklar modermælkserstatning - ca ½ dl, og så har jeg også tilsat 1 tsk fedstof, men det skal jeg ikke eller???
Vil jo ikke tilsætte noget som ikke er nødvendigt - og min datter er en god stor pige.

Jeg laver gulerodsmos, broccolimos mm. adskilt fra kartoffelmosen, så hun kan smage hvad hendes mad indeholder. Skal der noget i det - jeg tænker mme eller fedstof??

Når jeg laver kartoffelmos gør jeg det at jeg koger nogle kartofler til et par dage (er det ok). Når hun så skal spise varmer jeg kartoflerne i mikroen, og moser det derefter. Så putter jeg drikkeklar mme i og fedtstof (som jeg er i tvivl er nødvendigt). Så varmer jeg det igen i mikroen for nu er det jo blevet halvkoldt - må man det?? Eller har du en nemmere/bedre måde jeg kan gøre det på??
Jeg har lavet grønsagsmos til fryseren af, lige til at tage op.

Når nu hun skal til at have fisk og kød, skal kødet så findeles så meget at det f.eks skal i stavblenderen??? Eller??

Er i tvivl om min ...


Annonce

... datter får nok mælk i løbet af dagen. Har tidligere læst at hun ca skal have 1000ml; men det får hun ikke. Jeg både ammer og giver flaske. Hun får ca. 800 ml. Skal man tælle det med som man blander i grød og mos??

Hun er begyndt her de sidste 5 dage at være ulykkelig når hun får flaske. Hun er sulten, så hun starter med nærmest at sluge mælken i sig. På et tidspunkt har hun fået nok, og sætter sig selv op skrigende. Jeg prøver at trøste hende/bøvse hende. Hun falder kun til ro hvis hun får sutten, og med den i munden får hun bøvset. Hun får så flasken igen, som hun drikker lidt mere stille og roligt af. Grunden til hun er så ulykkelig, hvad kan det skyldes??? Sult??

Min egen mælk er der ikke meget tilbage af. Der går mange timer før de er godt fyldt op, og hun gider kun have ved mig hvis de er godt fyldt op. Jeg ammer hende nu en gang om natten og en gang om dagen. Kan det være fordi hun nu spiser grød?? Prøvede ellers en overgang kun at holde mig til godnatflasken, men når jeg så ammede hende spiste hun max ved mig i 3-4 min, og så ville hun ikke have mere, som også resulterede at hun sjatspiste konstant. Er min krop ved at trappe ned helt naturligt eller er det min datter, som ikke har brug for det på samme måde mere??

Det blev langt igen. Er ikke god til at fatte mig i korthed.. sorry:)

Hilsen herfra

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babyalarm

Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.

Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.

De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...

Læs mere i Babylex

Sundhedsplejerske

Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.

En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.

Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg vil lige sige mange tak for dit gode og præcise svar på mit spørgsmål om "Afbrudt søvn efter dagplejestart". Jeg fik lige præcis den vejledning, jeg manglede. Så tusind tak og fortsat god dag.

Kærlig hilsen
Victors stolte mor.


Annonce