Brev:
Vågner meget tidligt - 14 mdr.
Kære Helen.
Vores søn på 14 md. er en glad dreng: Han trives fint og udvikler sig som han skal.
Vi har gennem hans liv måtte erfare, at han har et meget lille og uforudsigeligt søvnbehov. Når han trives og udvikler sig som han skal, må han jo få den søvn, han har brug for. Det er hårdt, men vi har fundet ud af det efterhånden. Din bog har været til stor hjælp.
Han falder i søvn af sig selv kl 19.30 efter grød og putteritual. Vi to et par uger, hvor vi lagde ham, sagde godnat og gik ud. Han fandt ud af, at han skulle sove og ikke lege.
Han går i vuggestue og sover en lur efter frokost. Det har han gjort siden 1 års alderen. Den kan vare alt fra 45 min. til 3 timer. I weekenden har han ofte brug for to lure.
Han sover fint til kl 4 - 4.30. Tænker det bliver lyst og fuglene synger. Der er ret mørkt i værelset.
Vi har ...
... prøvet en periode at putte ham igen og gå ud, ligesom om aftenen. Det resulterede i, at han græd ca. 10 min., sov 20 min, og græd igen o.s.v. Vi har så stået op rigtigt omkring kl. 6.
Så har vi lagt ham senere i seng. Det gav ikke pote. Vi har så valgt at få noget aften for os selv fra 19.30. Har også haft ham med ind i vores seng.
P.t. er der en af os der går ind til ham og tager ham ned på en madras på værelset og sover sammen med ham og så falder han i søvn efter ca. 30-45 min. og sover en time. Vi har ikke overskud til mere vræleri kl. 4.30. Vi er oppe omkring kl. 6.
Er der noget vi kan gøre på en anden måde, så han kan sove i et stræk? Han er ikke tørstig eller sulten, nogle gange har han lavet i bleen, men først omkring kl. 5.30. Han bliver ikke ammet mere.
Med venlig hilsesn
De trætte, men glade og stolte forældre.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. august 2025 | Amning | 13 mdr.
Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...
7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far
Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...
5. august 2025 | Opdragelse | 16 mdr.
Kære Helen Tak for dine gode og brugbare råd angående indkøring i dagpleje,...
24. juli 2025 | Opdragelse | 13 mdr.
Kære Helen, Du har tidligere hjulpet os med gode råd og ro i maven, så jeg...
17. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.
Kære Helen Beklager at jeg skriver igen, men du giver så utrolig gode og...
Viden om børn:
Tøj tjekliste - Grundudstyr nyfødt
Barnet har brug for tøj, der passer i størrelsen, og som er blødt og behageligt at have på. Hvis tøjet er for småt og strammer, kan barnets bløde knogler påvirkes. Tøjet bør endvidere passe til årstidernes skiften.
Det kan være svært at købe alt babytøjet, imens du er gravid, da du ikke ved, hvor meget din baby måler og vejer. Når den lille først er kommet til verden, så er det lettere at købe tøj i den rette størrelse.
Som grundudstyr til en nyfødt kan...
Køkkenhygiejne
Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.
- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.
- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen & Co.
Jeg har gjort det før, og det kan måske virke af for meget, at jeg nu gør det igen, men synes endnu engang, at jeg vil sende en tak til dig Helen og hvem end der ellers sidder bag hjemmesiden.
Nu med datter nr. to og efter syv ugers bekendskab med nyeste arving, finder jeg mig selv en lørdag aften helt i panik over, om vi da bare slet ikke kan finde ud af at have en baby. Og wupti på fem minutter har jeg fundet flere lign tilfælde af frustrerede mødre, der beskriver scenarier, der minder om det jeg sidder i. Med et bliver min situation helt "normal" og efterfølgende kan jeg med stor ro læse dine konstruktive svar, som jeg endnu engang finder både kompetente, letforståelige og direkte anvendliege (nu håber jeg også baby-pigen gør det;) )
Så igen stor ros herfra - det er en super hjemmeside!
Med lidt mere ro i mor-sindet sendes en stor TAK herfra.