Brev:
Første opdragelse

Kære Helen
I hvilken alder kan man så småt begynde at opdrage?
Vi oplever at vores søn er meget stædig og han vil jo gerne pille ved alt som alle andre babyer sikkert også gerne vil i den alder. Det er jo også fint og vi støtter ham så meget vi kan i hans udvikling og nysgerrighed. Men vi oplever at hans temperament er steget voldsomt. Kan han ikke få den ting han ønsker bliver han direkte hysterisk. Det hænder jo at han får fat i noget vi helst ikke vil have han tygger i. Fx som papir eller en ledning fra computeren eller lignende. Han flejner hvis vi tager det fra ham og han er svær at trøste. Dette har så resulteret i at han nogle gange har fået lov til at gnaske løs på mobiltelefoner osv.
Det ønsker vi selvfølgelig ikke og for det meste gør vi hvad vi kan for at distrahere ham med andet legetøj for at fjerne hans opmærksomhed. Det lykkedes dog ikke altid og når det endelig gør, går der kort tid så vender han tilbage til sin søgen efter det vi tog fra ham.
Hvordan syntes du vi skal håndtere sådanne og lignende situationer?
En anden ...
... situation kunne være at han tit bliver meget utålmodig når vi laver mad til ham.
Han ved at det er mad tid når jeg står med gryden og så bliver han vred og grædende fordi det går for langsomt. Jeg oplever at jeg bliver meget stresset og tit føler mig voldsomt presset når det sker.
Skal jeg ignorere den uønskede adfærd? Eller skal jeg stoppe op og trøste ham, tage ham på armen mens jeg laver mad?
Tror du med hans alder, at han så småt kan begynde at forstå et nej? Skal vi ignorere når han bliver vred fordi han ikke får det han vil have?
Nu har han fået sine to første tænder og han bider og tygger meget i vores kinderr. Det har han altid gjort. Han hiver os også i håret og det kan faktisk gøre rigtig ondt. Vi syntes jo på en måde at det er rigtig hyggeligt fordi det måske er hans måde at vise kærlighed, men nogle gange gør det simpelthen for ondt. Vil han kunne forstå hvis vi siger nej og tager ham væk når det gør ondt eller er han stadig så lille at han vil opleve det som værende forvirrende?
Ser frem til dine svar.
Venlige hilsner
Ina-Marie
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Madras til barneseng
Der findes mange slags madrasser på markedet, og når du skal vælge en madras til dit barns seng, så vil anbefalingen ofte være, at du vælger en skummadras, en latexmadras eller alternativt en madras i et naturmateriale. Vælger du en skummadras (polyurethanskum), skal den være mindst 5 cm tyk og helst med betræk, der kan tages af og vaskes.
Det anbefales, at dit barn ligger på et fast underlag, fordi det giver barnet mulighed for at bruge og udvikle sine muskler. Samtidig sikrer...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




