Annonce

Annonce

Svar: Mælk om natten? - 6 mdr.


7. juni 2011

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Ann

I takt med at børn begynder at få mere og mere fast føde om dagen, så vil de ofte skulle have et mælkemåltid sen aften eller i løbet af natten. Deres behov for mælk/væske er stadig meget stort, for din datter vedkommende, vil hun sandsynligvis have brug for mellem 800-1000ml mælk i døgnet og hvis dette skal sikres uden at få mælk sen aften eller i løbet af natten, så bliver det svært for hende at indtage både mad og mælk nok i løbet af dagen ...

Når jeg anbefaler at give mælk sen aften, så er det fordi man derved ofte kan få barnet fyldt så godt op, at man slipper for at blive vækket for at skulle amme om natten. De fleste børn vil kunne spise mere eller mindre i søvne og jeg synes det er værd at forsøge at tage hende op, lægge hende til og få hende fyldt godt op - mod så at kunne sove uden afbrydelser til næste morgen tidlig, hvor hun så skal ammes igen. Nogle gange vil barnet ikke spise sen aften og andre gange, forstyrrer det for meget, og så vil barnet naturligt melde sig selv, ofte kl. 01-03 og her må man så lægge til og sikre barnets behov.

Det er altså naturligt at din datter søger brystet kl. 03, hvis hun ikke har fået mælk siden kl. 20 og det er et reelt behov at få mælk der. Men du kan forsøge at give hende mælk i søvne sen aften og så håbe på at du derefter kan sove til næste morgen tidlig uden at blive vækket ... :)

Varmen kan sagtens spille ind på hendes lyst til mad og det er naturligt ...


Annonce

... at hun, når det er meget varmt, hellere vil drikke end hun vil spise. Det er her vigtigt at du ikke presser hende unødigt og det er helt okay, at hun til nogle måltider kun spiser et par skefulde og til andre måltider så spiser større mængder. Det er netop derfor det er vigtigt at servere små hyppige måltider for hende, så når hun ikke spiser så meget til det ene, så går der ikke så lang tid, så er hun klar til at spise igen og på den måde bliver hun dækket tilstrækkeligt ind.

Temprakon laver madrasser og dyner der er temperatur regulerende og som din datter måske vil have glæde af. Det er et dansk firma, se temprakon.dk. Om de også laver en madras der passer til barnevogn, tør jeg desværre ikke sige :)


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Med hensyn til mad i hånden, så er æble ikke så godt, fordi det knækker meget let. I stedet kan du prøve med en appelsinbåd, hvor hun kan sidde og sutte saften ud af. Hvis hun har lyst til at bruge sine gummer og gerne vil bide, så lav også ristede rugbrødsbjælker til hende - se på web-tv/babykøkkenet her på siden, hvordan du laver dem.

Hun skal naturligvis være under opsyn, når du giver hende noget at sidde med og gumle på. Du kan også gøre det, at du holder det og lader hende sutte imens, eller at du giver hende små bløde bidder ind i munden, som hun kan sutte på men som stadig er så små, at hun ikke får dem galt i halsen :) Det er god træning for hende og øvelse gør mester :)

Rigtig meget held og lykke fortsat :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.

Stadigvæk kræsen

Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...

Læs hele brevet og Helens svar


22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barselsbesøg

I nogle kommuner tilbyder sundhedsplejersken at komme på besøg meget hurtigt efter fødslen. Dette sker hvis fødslen f.eks. er foregået hjemme, eller hvis moderen er gået meget hurtigt hjem efter fødslen.

Også jordemødre tilbyder nogle gange barselsbesøg i hjemmet, hvis kvinden er udskrevet inden for 48 timer efter fødslen eller hvis der er tale om en hjemmefødsel. Man taler normalt om et barselsbesøg når sundhedsplejerske eller jordemoder kommer på besøg i hjemmet 3-5 dage efter...

Læs mere i Babylex

Psykisk udvikling børn

Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.

Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.

I en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Først tak tak tak for gode, beroligende og jordnære svar man kan forholde sig til. Og for at skubbe i den rigtige retning ;-)

Pia, Malthes mor


Annonce