Annonce

Annonce

Svar: Fuldamning i 6 måneder


1. juni 2011

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Julie

Det anbefales at du starter op med skemad, når din søn er parat til det. Tidligst ved 4 måneder, senest ved 6 måneder.

Sundhedsstyrelsen skriver: "Det er barnets udvikling og parathed, der er afgørende for tidspunktet for introduktion af overgangskost. Flere udviklingsmæssige hensyn spiller ind: Ernæringsmæssige behov, den fysiologiske modning og spiseudviklingen. Overgangskosten bør ikke introduceres før 4-måneders alderen, fordi barnet ikke fysiologisk er modent til anden mad end modermælk eller modermælkserstatning før dette tidspunkt. Tilvænning til skemad må på den anden side ikke påbegyndes meget efter 6 måneder, da det så kan være vanskeligt at få barnet til at spise en varieret kost." (citat, "Anbefalinger for spædbarnets ernæring", sst. 2005).

Det første der sker, vil ofte være at din søn begynder at søge brystet ekstra hyppigt. Han begynder måske at spise mere om natten, sover mere kortvarigt og spiser hyppigere. I første omgang kan man her amme mere hyppigt, fordi netop hyppig amning øger mælkemængden og ved at øge hans mælkeindtag, kan man ofte forlænge mælkeperioden lidt. Men på et tidspunkt vil det ofte ikke være nok og trods et øget indtag af mælk, så vågner han stadig, virker søgende og virker til at have behov for andet og mere mættende mad.

Derudover er det et tegn at barnet begynder at åbne munden bevidst for skeen, når du f.eks. giver d-dråber på en ske. Han kigger på skeen, følger den med øjnene og åbner munder og former sine læber, for at få sine vitamindråber.

Det er en forudsætning at han kan holde hovedet selv, dreje hovedet bevidst og man vil ofte opleve at han siddende på skødet, næsten 'sluger din mad med øjnene'. Han er meget bevidst ...


Annonce

... om at du putter noget i munden og følger det med stor interesse.

Det er også en forudsætning at hans mave fungerer. At han har godt gang i maven - ligesom det er en forudsætning at han tager nok på og vokser som han skal. Han skal virke til at trives med modermælk og gør han ikke det, så skal han tilbydes anden mad.

Det er vigtigt at starte op når barnet er parat og her se mere på barnets parathedssignaler end på barnets alder. Det er vigtigt fordi man godt kan forpasse det tidspunkt, hvor barnet naturligt har lyst til at få lidt med ske og venter man for længe, så kan man risikere, at barnet mister interessen og foretrækker brystet så længe, at barnet ikke får næringsstoffer nok ...


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Når man starter op, så er det ganske få skefulde man giver og det er i starten kun smagsprøver. Det handler om at øve sig og om at vænne barnet til at spise fastere føde. Både vænne sig til det mundmotorisk, finde ud af teknikken at spise med en ske, men også om at barnets mave- og tarmsystem stille og roligt skal vænne sig til fastere føde og kunne nedbryde andet end mælk. Hvis man starter allerede når barnet er 4 måneder, vil det naturligt også kræve langsommere og længere tilvænning, end hvis man starter kort før barnet er 6 måneder.

Med hensyn til at hoste og græde i forbindelse med amning, så kan det være fordi din mælk løber meget hurtigt og din dreng derfor bliver frustreret, fordi det er naturligt svært for ham at følge med. Mælken sprøjter, han slipper, irriteres fordi han er sulten, hoster fordi mælken løber i munden på ham, tager fat igen osv.

Det kan også være fordi han er generet i mund eller hals, begyndende forkølet eller andet....

Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder

Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Allergi børn

Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.

Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.

Læs mere i Babylex

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Først tak tak tak for gode, beroligende og jordnære svar man kan forholde sig til. Og for at skubbe i den rigtige retning ;-)

Pia, Malthes mor


Annonce