Annonce

Annonce

Svar: Urolig søvn i løbet af natten - 6 mdr.


30. maj 2011

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Idas mor

Jeg er ked af at høre at din mand har været syg og indlagt - jeg håber han er okay igen :)

Det er naturligt at ændringer som sygdom i den nære familie, indlæggelse osv. påvirker jeres datter, fuldstændig ligesom den 6 års fødselsdag (tillykke med det:)), overnattende gæster osv. vil ændre hverdagen og påvirke søvnen. Alt hvad jeres datter oplever om dagen skal bearbejdes og det bliver det netop i søvnen og hun har en alder nu, hvor hun er meget bevidst om, hvad der foregår omkring hende og derfor også oplever rigtig meget, får mange stimuli og mange impulser, der skal bearbejdes. Det er derfor normalt med ekstra stor drømmeaktivitet lige nu.

Samtidig vil børn i jeres datters alder også ofte vågne fordi de ikke mestre at skifte stilling, hun får sig lagt i stillinger hun ikke selv kan komme væk fra og så vågner hun og småklynker, græder irriteret og har brug for hjælp til at blive lagt rigtigt igen. Der er altså naturligt en periode lige nu, hvor jeres datter sover uroligt, klynker, smågræder, søger brystet osv. ekstra om natten.

Det der er vigtigt er, at du forsøger ikke at komme ind i en vane, hvor du pr. automatik tilbyder hende brystet hver gang hun klynker. For i stedet har hun måske brug for at blive kærtegnet, lullet til ro osv. fordi hun drømmer, eller brug for at du lige hjælper hende om på siden, drejer hende, putter dynen om hende igen og således hjælper hende videre i søvnen, uden automatisk at give hende bryst :) Jeg ved godt at det er let at give brystet og det virker hver gang, men det er på sigt en uhensigtsmæssig vane :)

Planen for dagen ser fin ud, du må gerne begynde at ...


Annonce

... give hende mere grøntsagsmos og tilsætte kød og fisk i mosen, ligesom hun også gerne må begynde at få ristede rugbrødsbjælker, agurk, frugtbåde og lignende i hånden at sidde med og gumle på selv.

Prøv at amme hende fra begge bryster sen aften, for at se om du derved kan fylde hende lidt ekstra op, så hun kan sove lidt længere stræk inden hun søger dig igen. Det kan gøre at hun er lettere at få videre i søvnen uden at du behøver give hende mælk. Du kan også prøve at indføre en ekstra flaske sen aften, for at se om det kan mætte hende lidt mere. Jeg ved fra dit tidligere brev, at du ikke har så meget lyst til at amme, så hvorfor ikke udnytte at hun nu rent faktisk tager flaske med vælling og så give hende to flasker - aften og sen aften, for at se om det kan have en positiv effekt.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Prøv også om du kan vurdere, hvor når hun egentlig har brug for mælken (der hvor hun dier i 20-30 minutter) og hvornår hun måske burde kunne sove videre og hjælpes videre i søvnen uden brystet (der hvor hun faktisk kun dier 2 minutter). Om dagen skal hun have lov til at tage disse små tørstslukkere ved brystet, men om natten skal du forsøge at komme væk fra dem og lære hende at sove videre uden.

Du kan tage tremmerne af hendes sengs ene side og koble hendes seng til din. På den måde kan du lære hende at sove i sin egen seng, men kan stadig lægge din hånd over til hende, berolige hende og lade hende mærke at du er der - uden at du behøver at amme hver gang. Netop ved at berolige hende på den måde, så hun mærker dig, vil du sandsynligvis godt kunne få hende videre i søvnen uden brystet :)

Rigtig meget held og lykke med det projekt!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Korte lure - 12 mdr.

Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vuggedød - uventet spædbarnsdød

Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.

Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:

1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...

Læs mere i Babylex

Fennikel, Fennikelte og børn

Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.

Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.

Det anbefales...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Du har efterhånden reddet mig nogle gange. Jeg er meget taknemmelig for din rådgivning, især nu hvor jeg befinder mig i udlandet og er mor til mit første barn, hvilket betyder, at alt er nyt.

Hilsen
Mor i udlandet


Annonce