Svar: Nok søvn? - 5 mdr.
Hej med dig
Det er helt i orden at din dreng lige nu sover ca 13 timer i døgnet. Det lyder som om at han trives med dette - han sover 3 lure dagligt, som man normalt vil anbefale for hans alder, så han får de afbræk han har brug for. Han sover også en god lang nattesøvn og får et langt stræk mellem 19.30 og 01 og igen indtil kl 05 ... Det lyder meget fint.
Nogle børn sover meget, andre sover mindre. De fleste børn vil i din drengs alder sove 14½ time i døgnet, så din dreng sover altså mindre end gennemsnittet. Men man skal også se på hvordan han trives og udvikler sig og på hvordan søvnen fordeles over døgnet - og det lyder som sagt fint og okay :)
De fleste børn vil i 6 måneders alderen ændre søvnvaner, de vil ofte kunne begynde at nøjes med kun to lure dagligt og den sene powernap om eftermiddagen springes derfor ofte over. De vil i den alder også begynde med mere skemad, både flere måltider i løbet af dagen, større variation, begynde med kød og fisk i grøntsagsmosen, grovere grød og vil også begynde at få mere mad i hånden at sidde med selv. Så rytmen og dagen vil naturligt ændre sig.
De 6 amninger dagligt lyder meget passende for en dreng i ...
... jeres drengs alder og det samme gælder i 6 måneders alderen - ved siden af at skemaden øges. Stille og roligt trappes amning dog ned, så han får 5 amninger og i løbet af 7 måneders alderen vil fire amninger i døgnet ofte være passende ved siden af skemad.
Så lige nu ser det altså rigtig fint ud og den rytme I har må I gerne bibeholde. Når jeres dreng bliver 6 måneder vil en dagsplan kunne se således ud:
Tidlig morgen: Ammes og sover videre
Morgen: Havregrød, vand af kop.
Formiddag: Frugtmos (jerntilskud), frisk frugt i hånden, vand af kop.
Ammes og sover formiddagslur
Frokost: Grøntsagsmos og der begyndes med kød eller fisk i mosen, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden, vand af kop.
Ammes og sover middagslur
Eftermiddag: Frugtmos, frisk frugt i hånden - ammes evt.
Powernappen begynder ofte at kunne blive sprunget over
Aften: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende, vand af kop.
Ammes og puttes til natten
Sen aften: Ammes og sover videre til næste morgen tidlig
Jeg håber at ovenstående hjælper dig lidt videre på vej, fortsat held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...
3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.
Morgenamning forstyrrer søvnen
Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år
Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...
Viden om børn:
Fennikel, Fennikelte og børn
Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.
Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.
Det anbefales...
Sko
Det er vigtigt at barnets muskulatur i fødderne får mulighed for at udvikle sig rigtigt. Dette gøres bedst, hvis barnet får lov til at gå så meget som muligt på bare fødder.
Som hovedregel har børn ikke brug for sko, før de begynder at rejse sig og gå rundt. Når barnet skal have sin første sko, er det vigtigt at skoen er blød og passer til barnets fod. Der bør være en fast hælkappe og skoen bør ikke være så stor, at barnet risikerer at glide frem i den. Hvis foden glider, er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for alle dine gode brugbare svar. Min lille dreng stortrives og jeg nyder ham så uendelig meget.
Jeg må sige dig at du giver gode konkrete råd og i din vejledning kan man mærke din store interesse og enorme faglige ekspertise. Du er en fantastisk sundhedsplejerske og jeg er så glad for at have fundet dig.
Mange hilsner
Pernille, mor til dreng på 6 måneder











