Annonce

Annonce

Brev:

Rugbrød i stedet for grøntsagsmos?


30. maj 2011

Alder:
8 mdr.

Rugbrød i stedet for grøntsagsmos?

Hej Helen

Vi prøver at følge den dagsplan du har foreslået. Du har skrevet grøntsagsmos til frokost, men ofte er det rugbrød der fylder mest til dette måltid da hun hurtigt bliver træt af skemaden og hellere vil selv. Hun elsker selv at spise og gnasker lystigt blomkål, agurk, rugbrød, sildestykker, frikadelle. Så når hun ikke vil have mere mos/grød finder vi rugbrødet frem.

I starten var det ristet men nu er det bare "rå" rugbrød i stykker som hun selv får lov at tage fra bordet og hun spiser tit en hel skive rugbrød.
Vi starter dog stadig med at tilbyde mosen og nogle gange spiser hun også ½dl af den. Det skifter lidt.

# Sker der noget ved at hun får rugbrød i stedet for grøntsagsmos? Er der noget ernæringsmæssigt som gør at mosen udgøre en stor del af dagskosten?

# Ville det give mening at prøve at lære hende selv at spise med ske så hun kan spise noget mere mos og grød eller er det alt alt for tidligt? Hvornår vil børn normalt selv kunne spise noget med ske?

Obs - det er ikke sådan at hun slet ikke vil mades. Morgengrøden og grød til mellemmåltiderne glider fint ned. Det virker som om det er når hun bliver knap så sulten eller bare har lyst til at bestemme selv at hun afviser skeen.

Jeg prøver som tidligere nævnt at undgå salt i hendes kost og har selv bagt en leverpostej til hende (opskrift fra sundhedsstyrelsens bog). Jeg har også prøvet at smøre banan på. Men ...


Annonce

... ellers synes jeg det kniber med ideer til pålæg da det skal være noget hun selv kan styre. Hun har fået frikadelle i stykker ved siden af og det var ok. Hun kan også spise marineret sild (får det kun i små mængder da der er salt i...). Jeg har også prøvet stykker af æg men det smuldrede for hende. Almindeligt købe-kødpålæg synes jeg der er for meget salt i (skinke, kødpølse, spegepølse) og tænker også at alle tilsætningsstofferne måske ikke er så sunde for hende. Hun kan sagtens spise brødet uden noget på men hun skal jo også have protein og fedtstof.

# Hvad kan du ellers foreslå som pålæg?

Hun skal starte i dagpleje om 2 mdr (når hun er 10mdr) og dagplejemoren har fortalt at hun sørger for brød og frugt men hvis børnene skal have grød skal forældrene selv sende det med og så skal det være pulvergrød, da hun ikke har mikroovn (ellers kunne jeg have lavet noget hjemmefra og sendt med) og naturligvis ikke har tid til at stå med gryder og lave særmad.

Jeg er ikke så meget tilhænger af pulvermad så jeg overvejer om det er nok at hun får grød til morgen, mos til aften og så ellers brød og frugt i løbet af dagen. Evt. kan hun få grød når hun bliver hentet fra dagplejen omkring kl.16.

# Hvordan vil den anbefalede madplan se ud for et barn på 10 mdr? Er der behov for at grød og mos indgår i løbet af dagen eller er det nok med brød om dagen og grød og mos hhv. morgen og aften?

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rhesus-uforlignelighed

Vi har hver især en blodtype, som kan hedde A, B, AB eller 0 og derudover er vi delt op i Rhesus positive og Rhesus negative. De fleste mennesker er Rhesus positive, ca 15 % er Rhesus negative.

Hvis en Rhesus negativ kvinde bliver gravid og den kommende far er Rhesus positiv, så kan barnet, som kvinden venter være Rhesuspositiv efter sin far.

Imens barnet ligger i maven, så har det sit eget separate kredsløb, men der kan dog ske en lille udveksling af blod imellem...

Læs mere i Babylex

Stå selv

Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.

Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.

At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit råd om uld til min søn, det var nok det bedste råd jeg nogensinde har fået :) Der blev godt nok kigget mærkeligt på mig, da jeg begyndte at lede efter uld i butikkerne, så det måtte hentes hjem fra Danmark til sidst.

Hilsen mor fra udlandet


Annonce