Brev:
Brok ved måltiderne
Hej Helen
Tusinde tak for dine rigtige gode svar og hjælp, det er en tryghed at kunne sende dig en mail, når spørgsmålene melder sig :-)
Jeg har sendt dig en mail tidligere vedr brok ved måltiderne, jeg har lige et par tvivl spørgsmål mere.
Amalie min datter på 8½ mdr. brokker sig stort set ved hvert måltid. Hendes opmærksomhed kan vi aflede kort med en ske, lille skål, agurk, stk brød eller lignende, men pludselig tager det hende og så vil hun bare ikke mere. Hun begynder at græde/brok, sommetider er det med tåre også selvom jeg ligger et stk brød til hende, så hun selv kan spise med, så skubber hun det væk.
Ofte får jeg ikke mere end 5-6 tsk fuld øllebrød i hende om morgenen og 2-3 harpser brød, ...
... men er det nok eller spiser hun for lidt??
Er det en overgang hun skal igennem, og derefter vil det blive bedre eller er det noget jeg kan forvente vil vare ved længe??
Jeg undre mig bare, for i min mødregruppe er der babyer som kan sidde fint og spise den ene hapser efter den anden uden brok!!
Hvor tidligt kan man se babyers personlighed, om hun er en pige med meget temperament. Jeg kan blive helt nervøs for, om hun er en temperamentfuld pige, og det er derfor hun let brokker sig.
Vi savner et roligt måltid i familien, derfor kommer der mange tanker frem, og måske er det helt unødvendigt at tænke så meget over det.
På forhånd mange tak, glæder mig til at hører fra dig.
Med venlig hilsen
Tina
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
Viden om børn:
Colostrum (råmælk)
Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.
Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.
Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...
Pusleplads til baby
Der er flere tusinde gange, du skal skifte dit barn, hvis det bruger ble i ca. tre år. Sørg derfor for at indrette en god pusleplads - altså et sted hvor barnet ligger trygt og godt, og hvor du ikke får ondt i ryggen af de mange bleskift.
- Sørg for at puslepladsen passer i højden til den person, som hyppigst skifter barnet.
- Sørg for at have alt, hvad du skal bruge inden for rækkevidde. Når dit barn ligger på puslebordet, må du af sikkerhedshensyn ikke gå fra...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.