Svar: Sove selv?
Kære Mor
Dejligt at høre fra dig igen:)
Det lyder rigtig dejligt det du fortæller - faktisk lyder det som om at husrenoveringen har medført den tryghed, ro og nærhed, som jeres dreng har haft behov for, netop fordi han så har kunne sove hos jer. Han lyder til at være en tryg og tillidsfuld lille dreng :)
At arbejdet med huset nu er færdigt lyder også rigtig godt. Dejligt at I kan få nyt soveværelse og han helt nyt værelse og masser af plads at boltre sig på - skønt.
Jeg synes I skal flytte værelser med det samme. Jeg ser ikke nogen grund til at I først lader ham være hos jer i det nye soveværelse og så derefter skal lære ham at sove på eget værelse. Hans værelse er klar og der skal han nu sove - og netop fordi soveværelset også laves om, så er hele situationen jo en anden og det skal I udnytte :)
Han skal fortsat sove i sin seng som han plejer, med samme ritual, kys og kærtegn - men sengen står nu bare i hans nye værelse og hvis I ikke plejer at være hos ham, så prøv om ikke I kan undvære at være det nu.
Når han vågner om natten, rejser sig og rusker i tremmerne, så må han have lidt vand som han plejer og I kan her prøve at putte ham ned i sengen igen. Hvis han ikke vil dette, men vil ind til jer, så må I tage ham ind til jer - det må være et skøn efter, hvordan han reagerer.
Han kan ikke finde ud af tidspunktet og forstår derfor ikke hvorfor han ikke må komme ind til jer kl 02 men godt må kl 05. Mit råd er derfor at I tager ...
... ham ind til jer, og lader ham finde roen og trygheden, men når han så sover godt og hvis pladsen bliver for trang, så må I gerne flytte ham tilbage til egen seng igen. Det at flytte ham imens han sover, kan faktisk gøre det, at han begynder at forbinde det at sove med at være i sin seng. Han oplever jo at han falder i søvn i sin seng, men også vågner i sin seng om morgenen og på den måde kan han godt blive påvirket til at fornemme at nattesøvnen foregår i egen seng. Han kan sandsynligvis ikke huske at han har været forbi jer om natten.
I gør ham ikke en bjørnetjeneste ved at give ham den tryghed han viser behov for. Han har brug for at mærke jer og vide at han ikke er forladt og trygheden skal han have. Men du skal prøve at skelne mellem, hvad der er behov for tryghed og hvad der måske er vane og hvis han vågner af vane, så kan det være udmærket at arbejde på, at han bliver i sin seng.
Igen skal du vurdere. Det kan nogle gange være nødvendigt at du tager ham op, giver ham knus, kram osv. og får ro på ham og så derefter lægger ham i seng igen. Det kan andre gange være bedre at du ikke tager ham op, men hjælper ham med at blive lagt ned igen med det samme, kærtegner ham og forsøger at få ham til at sove videre. Og hvis han så tydeligt ikke vil være der, så må han ind til jer - men kan som sagt på sigt så flyttes tilbage igen, så han oplever både at falde i søvn og at vågne i egen seng :)
Rigtig meget held og lykke med at sove i de nye værelser :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.
Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.
Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...
Viden om børn:
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Køkkenhygiejne
Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.
- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.
- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









