Annonce

Annonce

Brev:

Udfasning af amning


29. april 2011

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Udfasning af amning

Kære Helen

Jeg skriver til dig angående, hvordan jeg mest hensigtsmæssigt udfaser amningen i forbindelse med opstart på arbejde. Min datter er 6 1/2 måned, og jeg skal påbegynde arbejdet, når hun er 9 måneder (her starter så min kærestes orlov), dvs. om ca. 2 1/2 måned.

Ca. 1 gang om ugen kan jeg forvente, at der vil være sene møder på min arbejdsplads. Derfor vil jeg ikke altid have mulighed for at nå hjem til, hun bliver lagt i seng om aftenen. Jeg tænker derfor, at jeg helt skal stoppe med amningen, inden arbejdet starter igen, så hun er tryg ved at falde i søvn uafhængigt af mig og amningen.

Jeg er her usikker på, om jeg i den forbindelse så småt skal begynde at indføre flaske med mme og i så fald, hvornår jeg skal starte med det.

Amningen har kørt fuldstændig upåklageligt hele tiden, og jeg stortrives med at amme. Derfor har jeg endnu ikke forsøgt at give hende flaske, og det er først nu, at jeg føler mig klar til det. Vi startede meget forsigtigt på skemad, da hun var lidt over 4 måneder, og det kører rigtig fint nu.

For en god ordens skyld kan du her se hendes dagsplan, der pt. indebærer 5 amninger i døgnet (jeg har for få dage siden skåret formiddagsamningen væk):

Ca. Kl. 6.00: Ammes og ...


Annonce

... vågner så småt
Ca. Kl. 7.30: Havregrød med mme, vand af kop
Ca. Kl. 8.30: Dagens første lur
Ca. Kl. 10.00: Vågner og får lidt frugt, bærmos eller gulerodsmos
Ca. Kl. 11.30: Grøntsagsmos med mme, vand af kop
Ca. Kl. 12.30: Ammes og puttes til anden lur
Ca. kl. 15.00: Ammes og vågner
Ca. kl. 17.00: Nogle gange en powernap på ca. 30 min.
Ca. Kl. 18.00: Grøntsagsmos og evt. med ganske lidt kød
Ca. kl. 20.00: Ammes og sover
Ca. Kl. 23.00: Her lægger jeg hende til brystet, mens hun sover, og hun sover så videre til kl. 6 næste morgen.

Mit spørgsmål gå på, om jeg skal introducere en flaske i den nærmeste fremtid, så hun er vant til den, inden jeg er startet på arbejde? Eller er det bedre, hvis jeg blot langsomt nedtrapper amningen, så hun hverken får bryst eller mme, når hun er 9 måneder?

Jeg ved, at sundhedsstyrelsens anbefalinger er, at børn får bryst eller flaske til 1-års alderen. Omvendt kender jeg også en række mødre som aldrig har introduceret flasken, men blot udfaset amningen omkring 8-9 måneders alderen og til sidst kun givet mme i maden.

Jeg synes, det er svært dilemma, og jeg vil gerne vælge det rigtige og sundhedsmæssigt mest forsvarlige.

Jeg ser frem til at høre fra dig.

Venlig hilsen
Ida

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Lægeundersøgelser baby og børn

I Danmark er det fastlagt ved lov, at alle børn skal tilbydes forebyggende helbredsundersøgelser ved egen læge. Det anbefales at bestille tid hos lægen, når barnet er henholdsvis 5 uger, 3 mdr., 5 mdr., 1 år, 15 mdr., 2 år, 3 år, 4 år, 5 år og 12 år.

Undersøgelserne indeholder også vaccinationer og en samtale med lægen, hvor I taler om barnets trivsel, og om barnet udvikler sig som forventet. Lægen vil måle og veje barnet og her se, om barnet følger sin vækstkurve. Barnets...

Læs mere i Babylex

Øjne og syn hos baby

Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.

Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.

Dit barn har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!

Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".

Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.

Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.

Venlig hilsen

Helt Utrolig Lettet


Annonce