Svar: Gråd og skrig ved at blive lagt i barnevognen
Kære Anja
Det er meget fint at du har bibeholdt amningerne og brug amningerne som en fast del af jeres datter putteritual. Det har været tryghedsgivende for hende, når hun har været så syg og haft så mange smerter på grund af sine ører.
Det er også helt okay, at hun i sin sygdomsperiode ikke har spist så meget og naturligt haft nedsat appetit, men hun skal igang med mere mad igen og amningerne skal nu trappes ned.
De fleste børn vil i 8-9 måneders alderen trives fint med 3 amninger i døgnet og en plan for dagen, hvor man ikke ammer i løbet af dagen, vil se således ud:
Tidlig morgen 05/06: Ammes og sover videre
Morgen 7.30-8: Havregrød, vand af kop.
Formiddag 9.30: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt, frugtmos, vand af kop.
Puttes til formiddagslur
Frokost 11.30-12: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg, gerne fiskepålæg, suppleres med grøntsagsmos med kød eller fisk, rester fra aftensmaden. Kan også få varm middagsmad til frokost bestående af kød, fisk, grøntsager, ris, pasta osv. Vand af kop.
Puttes til middagslur
Eftermiddag 15.30-16: Tilbydes en portion tykmælk med frugtmos, revne æbler, banan eller lignende. ½ bolle med smør, ost, frisk frugt, vand af kop.
Aften 18: Familiemad, ris, pasta, kød, fisk, grøntsager, sovs af forskellig slags. Helt almindelig børnevenlig mad som pasta med kødsovs, boller i karry, lasagne, frikadeller, farsbrød, laks, rødspættefilet, fiskefrikadeller osv. Vand af kop.
Suppleres med en godnatgrød som en del af putteritualet
Ammes og puttes til natten 19.30-20
Sen aften 23-24: Ammes og sover uden amning i løbet af natten.
Det er vigtigt at du nu erstatter amningerne om dagen med små ...
... mellemmåltider, det vil sige at amningen formiddag og eftermiddag forsvinder først. Amningen inden middagsluren kan du beholde en overgang, for ikke at gå for hurtigt frem, men stille og roligt forsvinder den også :)
Og så vil jeg også foreslå dig at du nu starter med at lade din datter sidde op i barnevognen, når hun skal sove. Og at du her triller hende en tur. Hun skal altså have mad i maven, fået noget at drikke og så kommes hun i flyverdragt eller lignende, sættes op i sin vogn, med barnevognsele og ryglæn og så triller i af sted. Lad hende sidde og kigge på verden, mærke vinden i ansigtet. Se på dyrene I kommer forbi, bilerne, tal lidt med hende undervejs og lad hende også bare sidde og kigge og suge til sig af indtryk. Først når hun begynder at hænge med hovedet og du kan se at øjnene bliver tungere, så lægger du hende ned, taler beroligende til hende og triller lidt videre - og hun lærer på den måde at falde i søvn uden brystet og også i sin vogn. Hun lærer altså at blive tryg ved vognen og ved at skulle sove der.
Så skal du stille og roligt også begynde at se lidt på klokken, læg mærke til hvornår hun egentlig falder i søvn, fordi det kan give dig et billede af hvornår hun reelt er parat til at blive puttet. Det giver på sigt mulighed for at putte hende uden at du behøver gå tur, og hun kan falde i søvn i sin vogn.
I dagplejen vil hun f.eks. kunne sidde op i sin vogn, starte som hun plejer, evt. få lidt frugt eller lignende at sutte på og så kan dagplejer putte de andre børn og derefter komme tilbage til jeres datter. Her vil hun så kunne blive lagt ned og sove videre :)
Håber du hermed er hjulpet videre på vej, fortsat held og lykke med hende :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas på din babys sarte hud
Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...
7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far
Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
Viden om børn:
Tommelfinger - sutte på
Allerede mens barnet ligger i mors mave under graviditeten, øver det sig i at sutte på finger. Derfor ser man ofte, at nyfødte og småbørn ligger og sutter på deres fingre - det har de også gjort inde i maven.
At sutte på tommelfinger har akkurat samme beroligende effekt som al anden sutten hos spædbørn. Suttebehovet er naturligt og må ikke undertrykkes, da det giver barnet en form for tryghed. Det er dog stadig vigtigt, at barnet får den tryghed og opmærksomhed, som det har...
CE-mærket
Se efter CE-mærket når du køber legetøj
Legetøj skal være CE-mærket. Det er en sikkerhed for at legetøjet opfylder en række krav til sundhed, sikkerhed og miljø. CE-mærket er fælles for Europa og det er Forbrugerstyrelsen, Sikkerhedsstyrelsen og Miljøstyrelsen, der holder øje med at reglerne for CE-mærkning overholdes. Der foretages løbende stikprøvekontroller for at kontrollere at det legetøj, vi kan købe til vores børn, er i orden.
Du skal også være opmærksom på...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.