Annonce

Annonce

Brev:

Nattesøvn med sut-afhængighed


24. marts 2011

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Nattesøvn med sut-afhængighed

Hej Helen

Vi har i længere tid døjet med dårlig nattesøvn. Olivia er nu 11 måneder og har aldrig sovet ”rigtigt” igennem, forstået på den måde, at hun vågner mange gange og skal have sutten. Hun vågner sjældent helt op, hun skal bare have sutten og måske en hånd og det gør, at vi hele tiden bliver afbrudt i den dybe søvn. Det er måske 1-2 gange i timen og nogen gange tager hun et stræk af måske to timer, men sjældent mere. Hun gør det samme i løbet af aftenen. Vi har også et handicappet barn på 3½ og vi har snart ikke sovet ordentlig i mange år og er helt nedbrudte.

Olivia er meget afhængig af sin sut og bruger den altid når hun skal sove og slappe af. Hun kan ikke falde i søvn uden og har aldrig kunnet. Hendes suttebehov fra fødslen var enormt og når hun ikke ville have mere mælk, brokkede hun sig over brystet indtil der kom en sut. Hun er aldrig faldet i søvn ved brystet og aldrig uden sut. Hun har en sovekanin, som hun har haft fra fødslen, men den trøster ikke. Vi har prøvet at erstatte sutten langsomt med kaninen, men uden held.

Hun var fuldammet til 4 måneder og er godt i stand, store kinder og enorme lår, det er hendes storebror også, da min mælk er meget fed. Jeg kunne ikke amme længere da hun blev 10 måneder og hun har så fået flaske 2-3 gange om dagen siden.

Hendes dag ser sådan ud:

5.00 vågner og ligger i sengen og slumrer lidt
6.00 står op
6.45 spiser morgenmad
Evt snacks
9.45 120 ml MME
10.00 Sove
11.15 vågner
12.00 frokost
13.45 120 ml MME
14.00 sove
14.30 ...


Annonce

... vågner
15.00 mellemmåltid
16.45 aftensmad
17.45 120 ml MME
18.00 bliver lagt og sover ca 18.20

Hun har ikke fået mælk eller flaske om natten siden hun var 9 måneder. Hun er altid blevet lagt tidligt, da hendes bror også sover på det tidspunkt og det altid har virket fint for hende.

Vi har netop forsøgt at ændre hendes sovetider efter råd fra en dagplejer. Vi lagde hende kl 8.45 og hun sov ½ time. Derefter lur kl 13 til kl 14.15-14.30 og så trak vi putningen til kl 19. Ingen problemer med at skifte lurene og putningen gik fint, men nætterne var endnu værre end tidligere med flere opvågninger og uro og hun sov ikke engang længere om morgenen. Så nu er vi tilbage til ovenstående skema igen..

Vi har læst din udemærkede bog, men fandt ikke hjælp på lige præcis dette område. Hun sover jo egentlig også godt, det er bare os andre, der ikke gør det. Vi har næsten opgivet og håber på en bedring omkring 1 års alderen, når hun forhåbentlig selv vil begynde at lede efter sutten i sengen.

Vi har omkring 8 sutter liggende og hun kan sagtens tage den i munden når hun er vågen, men hun leder ikke efter den om natten, det er ren brok.

Vi skiftes til at sove hos hende og broderen og savner at sove i samme rum, men vi har prøvet at sove sammen alle sammen og børnene vækkede hinanden. Vi har også prøvet at rykke hende til eget rum med det resultat, at jeg løb frem og tilbage hele natten, da hun ikke gav op med brokken.

Vi er udtømte for muligheder og håbede sådan, du havde et sidste råd til os! :)

Kærlig hilsen
Mie

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Hormonbehandling

Hormonbehandling i forbindelse med fertilitet bliver brugt til at stimulere æggestokkene til at udvikle og modne flere ægblærer (follikler). Ved en almindelig cyklus udvikles normalt én ægblære, og ved hormonstimulation tilstræber man, at der modnes mindst 4 æg. I nogle tilfælde kan der udtages mellem 8-12 æg.

Der findes forskellige typer af hormonbehandling, og hvilken type der vælges afhænger af den enkelte kvinde, årsagerne til barnløshed, og evt. tidligere...

Læs mere i Babylex

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Åhh, det er altså skønt at starte ugen med et svar fra dig ;) Tusind tak!

Og ha en rigtig god uge

Fra en førstegangs mor


Annonce