Brev:
Diverse om skemad

Hej Helen.
Lige et par forskellige spørgsmål om mad til en (næsten) 7-måneders baby…
1. Vi vil til at begynde at tilbyde vores søn et grødmåltid om eftermiddagen også. Du har tidligere anbefalet at give øllebrød hver anden dag til frokost, så han vænner sig til noget rugbrødsagtigt til frokost, så det har vi gjort med rigtig god succes. Men tæller øllebrød med som et grødmåltid? Og hvad vil i så fald være godt at give ham som eftermiddagsmåltid de dage, han får øllebrød til frokost, så han ikke kommer op på 3 grødmåltider (morgen, frokost og eftermiddag)?
Lige nu får han følgende at spise:
Morgenmad: Hirsegrød eller havregrød med frugtmos
Formiddag: Sveske/abrikosmos med jerntilskud
Frokost: Øllebrød eller kartoffelmos med grøntsager og kød eller fisk
Eftermiddag: …
Aftensmad: Kartoffelmos med grøntsager og kød eller fisk + stykker af frisk frugt at tygge som ...
... dessert.
2. Kan babyer i den alder få for meget fedt i maden? Vi laver typisk grød og mos (med vand og fedtstof) ud fra Sundhedsstyrelsens opskrifter – men kommer også nogle gange ekstra modermælk eller mme i, hvis konsistensen skal laves mere lind el.lign. Nogle gange får han også avokado til osv.
3. Skal grøntsagsmos primært bestå af kartofler tilsat forskellige former for grøntsager, eller bør grøntsagerne være hovedingrediensen?
4. Vores søn får tit lov at sidde med legetøj, sin egen ske o.lign., når han får skemad. Det hele bliver på den måde lidt mere stille og roligt… Er det ok? På den ene side er det vel godt at træne at fokusere på og koncentrere sig om det at spise. På den anden side kan jeg virkeligt godt forstå, hvis han med sin alder ikke rigtigt kan koncentrere sig udelukkende om det. ..
Glæder mig til at høre fra dig!
Mange hilsener,
T’s mor.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Tidlig født
Når børn bliver født før termintidspunktet taler man om for tidlig fødsel. En graviditet varer normalt ca 40 uger.
Børn der er født mellem uge 33 og uge 37, betegnes ofte "moderat tidlig født". Disse børn er altså født mellem 3-8 uger for tidligt.
Børn der er født mellem uge 29 og uge 32, betegnes normalt som "meget tidligt født". Disse børn er født mellem 9-12 uger for tidligt.
Børn der er født før uge 29, betegnes normalt som "extremt tidligt...
Brok (hernie)
Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.
Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.
Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




