Brev:
Trodsig og morsyg

Kære Helen.
Så driller opdragelsen igen:-)
Jeg er virkelig i tvivl i forhold til et par ting omkring min datter, som nærmer sig 4½ og skal være storesøster om en måneds tid.
Mor dur. Far dur ikke. Sådan har det været i laaaaang tid nu. Det virker som om, at det er en selvforstærkende proces, hvor jeg bliver bedre og bedre til at tackle en masse situationer, og far bliver hægtet mere og mere af, fordi han ikke kan komme til.
Hvordan mon jeg bedst gør det anderledes?
Jeg har efterhånden udviklet en teknik, hvor min datter og jeg egentlig har meget få konflikter.
MEN: det er ikke kun til den gode side, for ofte tænker jeg efter en eller anden situation, at her har hun godt nok fået mig til at sno mig for at komme udenom en konfrontation.
Det gider far ikke, og det tror ...
... jeg jo dybest set kun er godt og sundt for min datter. Men hun har i høj grad vænnet sit til min måde at tackle tingene på, så nu får far ikke et ben til jorden - hun vælger ham simpelthen fra, hvis hun får muligheden.
Far må ikke: Putte, give nattøj på, klæde på om morgenen, stå op med hende uden mig - og så videre og så videre.
Alt sammen formentlig forstærket af, at jeg er gravid, og hun kan mærke, at jeg er 'anderledes' på et eller andet plan.
Jeg har jo en tendens til at blive grebet af, om det er lidt synd, når hun bliver helt ude af den, fordi hun vil have mig, men på længere sigt synes jeg ikke det holder sådan her for nogen af os.
Hvad gør vi? Hvordan får far en plads i vores lidt for fasttømrede symbiose?
Gode råd modtages med kyshånd!
Med venlig hilsen
Moar!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...
4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.
Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng
Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...
23. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 9 mdr.
Kære Helen. Jeg håber, du kan hjælpe os med nogle redskaber til at håndtere...
18. april 2025 | Opdragelse | 4 år
Sur 4 årig pige der råber meget
Kære Helen Vores pige på nu 4 år har de seneste par måneder haft meget...
3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.
Social angst og skoleudsættelse
Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...
Viden om børn:
Morgenmad og børn
Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.
Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....
Gylp
Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.
Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






