Annonce

Annonce

Svar: Hjælp til ammestop - 13 mdr.


8. juli 2004

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Stine

For det første vil jeg sige at man jo kan være en ligeså god mor, når man ikke ammer sit barn, som når man ammer. Moderfølelsen sidder ikke i brystet men i hjertet! Som du beskriver situationen synes jeg det er en helt rigtig beslutning at stoppe amningen. Hverken du eller Ellen har glæde af en amning der er præget af smerter og tårer:o)

Jeg synes du skal ringe til din læge med det samme og bede om at få nogle piller som stopper mælken. Der findes forskellige præparater og lægen må vurdere, hvilket der vil være det bedste for dig.

Som du beskriver situationen, hvor du både ammer og malker ud, så er din mælkeproduktion nok forholdsvis høj. Derfor synes jeg at det vil være en fordel med medicin, men det kan også være at det er nok for dig at trappe langsomt ned.

Begynd at give din datter flaske og nyd tiden hvor hun spiser, nyd kontakten og glæden ved at give hende mad. Der er også fordele ved at give flaske. En fordel er at far også kan være med, en anden er at du ved præcist hvor meget mad din datter har fået.

På de tidspunkter hvor Ellen normalt skulle spise hos dig, vurderer du hvor spændt brystet er. Hvis brystet virker meget spændt må du malke ud. Det gælder uanset om du tager medicin eller bare trapper ned. Det der er vigtigt er at der ikke står noget mælk tilbage i brystet, som kan give dig en brystbetændelse. Du skal derfor sørge for at brystet er ...


Annonce

... blødt og eftergiveligt, men samtidig ikke stimulere til mere mælk.

Det handler om udbud og efterspørgsel. Jo mere der bliver diet/malket på brystet jo mere mælk, jo mindre der bliver diet/malket jo mindre mælk. Hvis du f.eks. plejer at amme/malke ud hver 3 time, så prøv at nedsætte dette til hver 5-6 time. Dagen efter sætter du det så yderligere ned, dagen efter malker du kun ud 2-3 gange, dagen efter 1-2 gange for til sidst at stoppe helt.

Hos nogle kvinder stopper mælken meget hurtigt og de behøver slet ikke gøre sig bekymringer derom. Hos andre kvinder er nedtrapning nødvendig. Du må se og mærke på brystet og vurdere derudfra.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det kan være en fordel at bruge et tætsiddende BH eller binde et tørklæde om brystet, når mælkeproduktionen skal stoppes. Før i tiden 'bandt man kvinderne op', når de ikke skulle amme.

Tilsidst vil jeg lige sige at der er mange gode grunde til at amme, men man skal ikke amme for enhver pris:o) Børn trives fuldt ud lige så godt på erstatning og kravene til erstatning i Danmark er store, så man kan være sikker på at det er i orden.

Det skal være rart at være sammen med sit barn, det skal nydes og være en glæde. Du skal også have overskud til storebror, dig selv og far og selvfølgelig til Ellen, så beslutningen om at stoppe amning er en god idé og det vil jeg støtte dig 100 pct i:o)

Fortsat held og lykke med det hele og tillykke med hende:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder

Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Efterfødselsreaktion

Både mænd og kvinder kan få en efterfødselsreaktion - i Danmark rammes ca. 10-15% af nybagte mødre af en fødselsdepression, og ca. 7% af mændene får en depression i forbindelse med at blive far. Faktisk mener man at tallet for fædre kan være betydeligt højere, måske endda højere end antallet af kvinder der rammes.

Nogle af symptomerne kan være ens for både mænd og kvinder - begge køn kan f.eks. føle skyld, selvbebrejdelse, håbløshed og en følelse af ikke at være en god nok...

Læs mere i Babylex

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!

Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!


Annonce