Brev:
Kræsen eller..?

Kære Helen,
Jeg har netop læst et indsalg på TV2 GO, hvor der står at det er forældre, der gør børnene kræsne..!!
Hvis det er sket, hvad gør man så..??
Det er jo meget tydeligt for os, at Simon (på 21 mdr) er meget opmærksom på det han putter ind i munden, og han er utrolig skeptisk ved alt, med undtagelse af rugbrødsmadder, som glider rigtig fint ned..
Fra det første øjeblik vi blev anbefalet fast føde, spise Simon med ved vores tallerkener, spiste f.eks. feta, ris med sovs, kaftoffelmos, fiskefrikadeller og flere andre ting, men sådan er det slet ikke mere..
1. Vi sørger faktisk altid for at en god stemning ved bordet. Vi har lys på bordet ved hvert måltid, og vi sludrer hyggeligt sammen.
2. Vi laver ikke specielretter til Simon, men gerne børnevenlige retter, som vi alle kan spise. Simon får altid tilbudt samme som vi selv spiser, og vi har, efter anbefaling fra dig, altid rugbrød med på bordet, og det er primært det Simon spiser. Udover det har vi for det meste agurk og tomater på bordet.
3. Simon bestemmer selv hvad han vil spise af det, der er på bordet, vi tvinger ham ALDRIG til at spise noget bestemt (det er simpelthen en umulighed).
4. Simon er næsten altid med til madlavning og ...
... borddækning. Han er meget nysgerrig, og spiser gerne smagsprøver ved bordkanten – hvilket jo er hyggeligt, og så ved jeg også godt at jeg ikke skal forvente det store ved middagsbordet.
5. Simon får ikke sukker holdigt mad, og om eftermiddagen får Simon en eftermiddagssnack i vuggeren, og måske lidt frugt eller grov knækbrød når han kommer hjem.
Simon spiser meget gerne forskellig mad i vuggeren, hvor de heldigvis spiser varm mad hver mandag, onsdag og fredag.
Her kan han dog også være lidt vægelsindet, og spiser f.eks. ikke fast kød eller fisk.
Hos min mor spiser han f.eks. kartofler med smør, men det nægter han pure hos os.
Råkost som du har anbefalet nægter han at spise, han vil gerne ha' æble og andre frugter, MEN de skal være seperate.
Vi føler faktisk, at vi gør alt for at gøre tingene rigtigt, men lige meget hjælper det, og ind i mellem kan jeg mærke fortvivlelsen og panikken rumstere i min mave.
Jeg VED godt at sådan er det for rigtig mange forældre, men hvad gør man lige for at rette op på sagerne, når de først er gået i hår (mad) knude..??
Jeg har skrevet til dig et par gange tidligere, men forsøger lige en sidste gang :o)
På forhånd tak for svaret :o)
De bedste hilsner fra
Vibeke - Simons mor ;o)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.
Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?
Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...
Viden om børn:
Brok (hernie)
Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.
Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.
Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...
Barselsbesøg
I nogle kommuner tilbyder sundhedsplejersken at komme på besøg meget hurtigt efter fødslen. Dette sker hvis fødslen f.eks. er foregået hjemme, eller hvis moderen er gået meget hurtigt hjem efter fødslen.
Også jordemødre tilbyder nogle gange barselsbesøg i hjemmet, hvis kvinden er udskrevet inden for 48 timer efter fødslen eller hvis der er tale om en hjemmefødsel. Man taler normalt om et barselsbesøg når sundhedsplejerske eller jordemoder kommer på besøg i hjemmet 3-5 dage efter...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for alle dine gode brugbare svar. Min lille dreng stortrives og jeg nyder ham så uendelig meget.
Jeg må sige dig at du giver gode konkrete råd og i din vejledning kan man mærke din store interesse og enorme faglige ekspertise. Du er en fantastisk sundhedsplejerske og jeg er så glad for at have fundet dig.
Mange hilsner
Pernille, mor til dreng på 6 måneder




