Brev:
Institutionsstart - 10 mdr.
Kære Helen
Min datter på snart 11 mdr er startet i vuggestue i sidste uge.
Det virker som en god institution. Hun er på en stue med 10 børn og to voksne. Jeg havde bedt om at hun netop kom på en mindre stue (de har også stuer med plads til 15 børn) da hun tit i større selskaber bliver mere stille og forsigtigt.
De to pædagoger på hendes stue virker meget søde og omsorgsfulde og er meget interesseret i at min datter kommer til at trives.
Det går ok med indkøringen, hun hygger sig det meste af tiden og vil både gerne spise og sove der uden de store problemer. Jeg hentede hende i forgårs hvor hun sad og hyggede sig og spiste eftermiddagsmad og jeg blev mødt med smil, kys og kram.
Det kan man vel godt tage som gode tegn?
Det der er svært lige nu er når hun skal afleveres. Hun bliver ked af det så snart jeg siger farvel til hende (jeg viser altid at jeg går, så jeg ikke pludselig er væk). Der er altid en af de to pædagoger ved hende når jeg ...
... siger farvel og de fortæller at hun stopper med at græde efter nogle få minutter.
Jeg har spurgt pædagogerne om det er forkert at gå fra hende når hun græder (det føles forkert) men de siger at det er helt naturligt og at hun skal have lov til at reagere på forandringer i hendes hverdag og at hun sandsynligvis vil blive ked af det igen når jeg prøver at gå og det kan forvirre hende yderligere.
Jeg synes bare det er rigtigt svært at gå fra sit grædende barn. Hun har selvfølgelig kun været der en uges tid, men hvor lang tid skal man acceptere at hun bliver ked af det.
Vi har talt om, om det kunne være en ide at det var hendes far der afleverede hende. Hun er bestemt også glad for sin far, men hun reagerer ikke på samme måde når han går, hun har jo også fra starten af været vant til at se ham komme og gå. Vi har god tid herhjemme om morgenen, da jeg jo stadig er på barsel, så vi har ikke ændret på morgenrutinen.
Glæder mig til at høre hvad du tænker.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
Viden om børn:
Bæresele
En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.
I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.
Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...
Stamceller
Vores krop er bygget op af celler og Stamceller er oprindelige celler, hvorfra kroppens andre celler udvikler sig. Stamceller findes i det tidlige fosteranlæg, i navlestrengsblod hos nyfødte og i knoglemarven. Man kan sige at stamceller er en umoden celle, der i princippet kan udvikle sig til en hvilken som helst celle i kroppen.
Der forskes i at kunne udnytte stamceller fra fostre, da fosterstamceller kan være et vigtigt led i at helbrede mange forskellige sygdomme.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.