Annonce

Annonce

Svar: Udvikling - 11 mdr.


24. februar 2011

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære Marianne

I den alder hvor børn i særlig grad øver sig i at adskille sig fra deres forældre, vil man ofte mærke, at de også er ekstra tryghedssøgende. Det er især i de perioder, hvor barnet begynder at kravle og igen når det begynder at gå. Det er nødvendigt at barnet føler sig ekstra godt tilknyttet, for at barnet kan separere sig og derfor vil man opleve at børn i disse perioder på den ene side virker meget klyngende, har brug for ekstra fysisk kontakt og nærhed og på den anden side skubber forældre væk, fordi de vil selv og forsøger selv.

Det kan virke frustrerende, at barnet på den ene side virker klyngende og på den anden side virker afvisende, for ligegyldigt hvad man gør, så virker intet af det jo helt rigtigt. Men det er altså helt normalt og en periode I skal igennem :)

Jeres dreng er stadig så lille, at han ikke kan forholde sig til at I er i stuen og han er på værelset. Han forstår simpelthen ikke hvor I er, når han ikke kan se jer og han føler sig let alene og forladt. Når I afleverer ham i dagpleje, så forstår han heller ikke hvorfor han skal være der, han ved ikke hvor I går hen og han kan ikke forholde sig til tid så han ved heller ikke hvornår I kommer tilbage igen. Derfor er det naturligt svært for ham at skifte situation, det er utrygt og han har brug for at klynge sig for at finde ro igen.

Når fremmede voksne går ind og ud af døren, så ...


Annonce

... mærker han savnet af jer, for det minder ham om at I også går fra ham og han mærker naturligt uroen både af de skift der sker for de andre børn, men også i sit eget indre. Derfor græder han lidt, derfor er skift lige nu svært for ham.

I hjælper ham ved at give ham masser af tryghed og fysisk kontakt, når han er hjemme. Du hjælper ham ved at lade ham få tanket sit mor-depot op, når han er hjemme, så han har noget at tære af, når han er ude. Det vil også være en rigtig god idé at I leger gemmeleg med jeres dreng, hvor I skiftes til at gemme jer og han skal så sammen med den anden lede efter den, der er gemt. På samme måde, vil det være rigtig godt at "lede efter hinanden" i hverdagen - f.eks. sige "skal vi se om vi kan finde far, hvor er far henne?" eller lignende så han bliver bevidst om at man kan være der, selvom man er ude af syne.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Brug også lyde, giv lyd fra jer, så han lærer at gå efter lyden, ligesom I også kan bruge lyde til at lade ham forstå, hvad der sker. Hvis du f.eks. går ud med skrælleposen, så sig "mor går lige ud med posen, så kommer jeg igen" og så hører han at døren åbne, der lyder et klonk af låget på skrællespanden og så kommer I tilbage. Han lærer altså at den sætning I siger, hænger sammen med de lyde og I kommer igen.

Håber I kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke med ham :) Det lyder som om at han er en dreng i fin udvikling.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2025 | Udvikling | 11 mdr.

Sproglig udvikling - pege og sige ord

Hej Helen. Min søn på 11 måneder, hverken peger eller siger ord. Jeg er i...

Læs hele brevet og Helens svar


1. september 2025 | Udvikling | 15 mdr.

Ny i vuggestue og tandfrembrud

Kære Helen, Vores søn på 15 måneder startede i vuggestue i sidste uge. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


21. august 2025 | Udvikling | 3 år

Svær børnehavestart - 3 år

Kære Helen, Jeg skrev til dig for ikke så længe siden om vores dreng J på...

Læs hele brevet og Helens svar


10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Kontakt til fremmede

Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Køkkenhygiejne

Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.

- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.

- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...

Læs mere i Babylex

Tandbørstning

For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.

Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.

Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.

Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

tak fordi du eksisterer! I 6,5 måned - siden min søn kom til verden - har jeg benyttet mig af din hjemmesiden og læst adskillige hjælpsomme svar/spørgsmål/artikler mm. Hvilken lettelse i øvrigt, at en del førstegangsmødre føler det samme som jeg selv; overvældet af kærlighed, nervøs, urolig, lykkelig, nysgerrig, komplet for meget etc etc:)

Din kærlige og varme jargon gør, at man straks føler sig tryg i at “dele” ens liv og baby med dig!


Annonce