Brev:
En dum sovevane?

Hej Helen.
Vi har brugt din hjælp meget til vores datter som nu er 22 måneder.
Vi har nu fået nummer to - en dreng som nu er 1 måned. Jeg ammer ham, men der er ikke noget system i det. Det er ikke sådan at jeg kan sige, at det er hver 3. time. Ind imellem går der kun 2 timer og om aftenen kan der gå 4-5 timer.
Vores datter sov kun en halv time ad gangen om dagen i det første år - og jeg synes at der tegner sig lidt det samme billede med voes søn.
Derfor vil jeg gerne vide, om jeg kan gøre noget for at lære ham at sove længere tid ad gangen. Hvis jeg putter ham om dagen skal han trilles og vugges i søvn, men efter 20-30 min vågner han og ligger og kigger rundt, klynker lidt, men falder ikke i søvn igen. Dog har jeg et par gange fået ham til at sove igen ved endnu engang at vugge eller trille. Men det tager i hvert fald en halv time, inden han falder hen igen.
Er der noget jeg kan gøre for at lære ham at sove længere uden at skulle vugges i så lang. Han er jo stadig lille og ikke ret gammel, så jeg forventer ikke, at han bare kan klare det selv, men vil også gerne være lidt på forkant, så jeg ikke laver de samme fejl som med vores datter.
Må nok indrømme at jeg ind imellem er tilbøjelig til at lade ham falde i søvn og sove på armen, fordi han så nemt kan sove længere end den halve time - måske en dum vane jeg allerede har givet ham !?!
Om natten sover han nogenlunde. Han falder i søvn ved 19 tiden og sover rigtig godt de første timer uden at rode rundt hver halve time, men fra midnat rumsterer han også hver halve time og skal have hjælp til at falde helt i søvn igen.
Egentlig tror jeg faktisk, at han ...
... sover, men han roder rundt, kommer med mange lyde som om han anstrenger sig, klynker lidt osv. I hvert fald så meget at man ikke bare kan sove fra det. så nattesøvnen er ret meget afbrudt, hvor jeg sover en halv time for derefter at være vågen en halv, hvor han roder rundt.
Det kan godt være, at han bare er sådan og det naturligt med mange lyde osv, men det er bare en smule hårdt at blive vækket hver halve time om natten, så tænkte du måske havde nogle råd eller ideer til noget vi kan gøre.
Han sover i liften om natten, men har overvejet at lade ham sove i vores seng i forsøg på at give ham endnu mere tryghed og nemmere kunne nusse ham i løbet af natten. Dette er jeg dog ikke tryg ved pga risikoen for vuggedød. Men man kan få sådan en, der kaldes "seng-i-seng", men ved ikke om der alligevel vil være øget risiko for vuggedød, hvis han ligger i sådan en i vores seng?
Og så lige et lille spørgsmål ang. vores datter. Hun vågner kl. 5 morgenen - lidt for tidligt efter vores mening. Hun kommer i seng mellem 19 og 19.30. Sover en gang om dagen ca. 2 timer fra 12.30-14.30. Er der noget vi kan gøre for at få hende til at sove længere. Vi kan ikke rigtig rykke på hendes middagslur, da hun er i dagpleje og dagplejemor skal jo have hendes dag til at hænge sammen med de andre børn også.
Det skal lige siges at hun ikke er speciel sulten eller tørstig, når hun kommer, så det er vist ikke derfor hun vågner så tidligt. Og det hjælper desværre ikke at tage hende ind til os. Det vækker hende næsten endnu mere og så kan hun slet ikke falde i søvn igen.
Det blev til en lidt længere smøre.... glæder mig til at høre fra dig.
Hilsen
Jette
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...
2. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Ammemønster, søvn og putteritual (uden pilatesbold)
Kære Helen Vi har en dejlig pige på knap 11 uger, hvor vi godt kunne bruge...
23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.
Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...
15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...
Viden om børn:
Babysvømning
Der er mulighed for at gå til babysvømning i de fleste svømmehaller. Der findes også private hjem, med et opvarmet bassin, hvor man har små hold for babyer og deres forældre.
Babysvømning er godt for barnets balance, hvilket har betydning når barnet senere skal lære at sidde, kravle eller gå. Det at være i lunt vand, kender barnet også fra sin tid i livmoderen og når barnet er i vandet stimuleres alle sanser - ikke bare balancen, men også høresansen, lugtesansen (og nogle gange...
Optøning af spædbarnsmad
Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:
- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.
- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.
- Mad som har været...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
tak fordi du eksisterer! I 6,5 måned - siden min søn kom til verden - har jeg benyttet mig af din hjemmesiden og læst adskillige hjælpsomme svar/spørgsmål/artikler mm. Hvilken lettelse i øvrigt, at en del førstegangsmødre føler det samme som jeg selv; overvældet af kærlighed, nervøs, urolig, lykkelig, nysgerrig, komplet for meget etc etc:)
Din kærlige og varme jargon gør, at man straks føler sig tryg i at “dele” ens liv og baby med dig!






