Annonce

Annonce

Svar: Krydderier og krydderurter


21. februar 2011

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Sophias mor

Tillykke med din lille datter og velkommen til :)

Du må gerne give din datter almindelige milde krydderier som løg, timian, oregano, mild karry osv. Så hvis du f.eks. laver en kødsovs, hvor kødet har stået og småsimret på panden i tomatsovs krydret med lidt af ovenstående, må hun gerne få det. Hun må også gerne få f.eks. boller i karry, og du må gerne give hende indmaden af en frikadelle (kød eller fiskedelle), lidt farsbrød eller andet, som du også selv kunne tænkes at spise.

På den måde kan hendes mad fint tage udgangspunkt i din mad. Det er ud over at være praktisk også en rigtig god måde at lære hende at spise varieret på og netop vænne sig til forskellig smag og konsistens.

Salt må hun ikke få for meget af og det vil være godt at du undlader salt i maden og i stedet bruger bordsalt. Faktisk kan det være rigtig godt netop at krydre med andet end salt, hvilket man ofte sagtens vil kunne :) Det er bedst at bruge tørrede krydderier.

Bruger du friske krydderurter skal du være særligt opmærksom. På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse hvis maden gemmes eller ved genopvarmning og de kan medvirke til dannelse af nitrit.

'Grønt drys' på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog ...


Annonce

... gerne anvendes i varme retter, hvis de koger grundigt med.

Spædbørn og småbørn må godt få 'grønt drys' på kold mad, men al restemad med grønt drys skal kasseres.

Med hensyn til amningen om formiddagen, så lyder det som om at hun ikke helt er klar til at undvære denne endnu og det er meget fint, at du bibeholder den lidt. Hun er jo født lidt før tid og du må gerne korrigere 2-3 uger i forhold til hendes alder - både hvad angår introduktion af fødevarer, konsistens, nedtrapning af amning osv. Hun kan godt have brug for mere tid og det skal hun have lov til :)


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Det samme gælder hendes sovetid. Lige nu skal du lade hende sove, når hun viser behov og det er meget fint, det du fortæller. Hun lægger sig til at sove uden større problemer, hun virker tryg og rolig og du rammer puttetidspunktet meget fint.

At hun reagerer overfor lyde og virker ekstra lydfølsom kan meget vel være en reaktion på at hun er født for tidligt. Det vil være helt normalt. Det er sandsynligvis noget hun vokser fra og mon ikke at den lyse tid, som vi forhåbentlig snart går i mødre, det bedre vejr, fuglenes kvidren osv. stille og roligt vil gøre, at hun vænner sig til det :)

Bibehold endelig den gode gænge som I lyder til at være kommet ind i. Hold fast i at det nok skal gå - også selvom du lige nu er alene, fordi din mand er udsendt. Det er hårdt, men det lyder som om at du klarer det rigtig fint :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Min søn på 11 måneder spiser ikke

Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...

Læs hele brevet og Helens svar


7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Det 3. måltid, hvornår?

Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tvillinger og trillinger

Du er berettiget til børnetilskud, hvis du føder tvillinger og trillinger. Du får også automatisk udbetalt børnetilskud, hvis du har adopteret flerlinger. Du kan få børnetilskud til og med det kvartal, hvor dine børn fylder 7 år.

Tal også med din sundhedsplejerske om muligheden for at komme med i en gruppe for mødre/fædre med flerlinger. Det kan være rigtig rart at møde ligestillede, drøfte de forskellige glæder og udfordringer, som børn giver, og rigtig mange har også stor glæde...

Læs mere i Babylex

Honning

Honning frarådes til børn under 1 år. Honning indeholder bakteriesporer og kan være infektionskilden vd spædbarnsbotulisme.

Botulisme er en sjælden sygdom, som skyldes et toksin (en forgiftning) dannet af den en sporedannende bakterie Clostridium Botulinum. Sporerne findes i omgivelserne, de er hårdføre og kan tåle kogning i flere timer.

Voksne og større børn bliver ofte ikke syge, da vores bakterieflora i tarmsystemet er anderledes. Men hos spædbørn medfører...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Helen har altid et godt råd og det som overrasker mig mest er faktisk hvor go' hun er til at sætte sig ind i min verden og hvordan hun hurtigt fornemmer hvordan hun skal takle mig som person.

Camilla Martin


Annonce