Brev:
Microinsemination i Polen?

Hej
Min mand har hørt (i en fjernsyns udsendelse), at man kunne få fortaget en microinsemination i Polen. Til en helt anden pris end herhjemme. Derfor vil jeg gerne spørge dig om dette er noget du kender til og om du eventuelt har en adresse på klinikken. Måske også en mere detaljerede beskrivelse deraf.
Vi har et barn sammen og vil gerne have endnu et sammen. Min mands sædkvalitet er lav, men ...
... alligevel lykkedes det for os første gang. Hun er nu en dejlig pige på snart 5 år og siden hun blev født har vi ikke brugt beskyttelse i håb om at det ville lykkes igen.
Vi har været til alle samtlige undersøgelser og 40000 kr er mange penge, hvis man kan gøre det op i penge. Hvis forholdene var up to date og muligheden for en billigere behandling var dette en super løsning.
Med venlig hilsen
Helle
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...
23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.
Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...
Viden om børn:
Allergidisponerede børn
Når man taler om allergidisponerede børn skelner man imellem dobbelt forældre disposition og svær enkeltdisposition.
Dobbelt forældredisposition er når begge forældre har/har haft flerårig, svær lægediagnosticeret behandlingskrævende atopisk sygdom (Astma, rhinit, børneeksem eller sikker fødevareallergi).
Svær enkeltdisposition er når en af forældrene og/eller søskende har/har haft flerårig svær lægediagnosticeret, behandlingskrævende atopisk sygdom (Astma, rhinit,...
Seng
Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.
Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:
- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






