Brev:
Barnevognssele og tremmeseng

Kære Helen,
Jeg er i tvivl om hvornår jeg skal benytte barnevognssele samt sætte niveauet ned i hendes tremmeseng.
Min datter ligger pt. i voksipose når hun sover i barnevognen, og hun er derfor pakket godt ned. Dog skal der ikke særlig mange varmegrader til før voksiposen bliver for varm, og så må hun ligges ud med dynen.
Derudover så sidder hun af og til i barnevognen, når vi går tur, hvor hun får pakket voksiposen omkring sig og sidder op af ryglænet. Hvis vi er i et storcenter, så sidder hun uden ryglænet og uden at ha pakket voksiposen op omkring sig. Alternativt så ligger hun ned og hygger sig, mens voksiposen bare står helt åben.
Vi har endnu ikke taget barnevognsselen i brug. Vi går aldrig fra hende, når hun sidder eller ...
... ligger i barnevognen medmindre hun skal ud og sove og ligger i voksiposen.
Jeg ved man anbefaler brug af barnevognssele fra omkring 6 måneder, men hvornår kan man se at der er et behov for barnevognsselen? Hun er f.eks. ikke begyndt at trække sig om med armene til siddende stilling.
Samme spørgsmål omkring tremmesengen. Min datters tremmeseng sidder pt. i det øverste niveau. Samtidig har hun en tyk sengerand med skumkerne, som derfor gør at hun ikke kan komme til tremmerne. Hvornår er det relevant at sætte niveauet ned? Det er rart at beholde det oppe så lang tid som muligt - også fordi jeg ikke er så høj/lang, men samtidig vil jeg selvfølgelig ikke løbe en risiko med hendes sikkerhed.
Ser frem til at læse dit svar.
Med Venlig Hilsen
Mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
Viden om børn:
Lus hos børn
Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:
1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.
2. Så kommer du en god portion balsam...
Quinoa
Quinoa er en plante, der vokser både vildt og dyrket. I Danmark kan den købes i supermarkedet og sælges her både som mel, flager og gryn. Den minder om hirse eller ris og kan indgå i madlavningen som alternativ til kartofler, ris og pasta.
Quinoaflager kan bruges til grød og indeholder ikke gluten, hvorfor quinoagrød kan gives før 6 måneders alderen. Det anbefales at man generelt varierer mellem forskellige grødtyper til børn. Quinoagrød har en lidt "fnugget konsistens" og smager...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




