Annonce

Annonce

Brev:

Sover ikke så tungt i barnevogn mere


4. januar 2011

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Sover ikke så tungt i barnevogn mere

Hej Helen.

Efter at have læst så mange gode svar fra dig på div. udfordringer fra andre forældre, tænker jeg at du måske kan hjælpe mig lidt.

Jeg har en fantastisk søn på knap 5 måneder som ikke sover så tungt i sin barnevogn mere som han hidtil har gjort. Han har lige fra han har været helt lille sovet ude i sin barnevogn og har sovet rigtig godt. Men nu indenfor den seneste måned er han begyndt at vågne op mange gange og nogle gange skal han have sutten, andre gange kan han ikke falde til ro igen. Så begynder han at blive ked af det og til sidst er der ikke andet for end at tage ham op.

De gange han hvor han ikke falder til ro, kan jeg se at han stadig er meget træt, og det synes jeg er synd for han virker ikke udhvilet.

De gode dage sover han ca 2-2 1/2 time og stort set ingen afbrydelser og på de mindre ...


Annonce

... gode dage sover han måske næsten kun 1 time hvor vi har været ude og vugge ham måske omkring 5 gange. Ellers kan vi måske få ham til at sove 1,5 time men han har ikke sovet tungt, fordi der er afbrydelser.

Jeg er godt klar over at hvis jeg kører tur med ham så sover han bedre, men jeg synes bare ikke jeg kan køre tur med ham i de 4-5 timer han sover om dagen for så kan jeg ikke lave andet. Det skal så siges at vi kører tit en tur med ham så han står ikke kun stille på altanen og sover.

Jeg vil også lige tilføje at om natten er han begyndt at sove fra kl 19-06 med 1 spisepause omkring kl 02 og det er det. Så det er jo skønt, men stadig synes jeg ikke han virker udhvilet efter hans lure om dagen.

Kan jeg gøre noget ved det?? Og hvor mange timer skal sådan en lille guldklump på 5 måneder ca sove i døgnet?

Hilsen Mette

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Suttekæde

En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.

Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.

Det anbefales at:

- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...

Læs mere i Babylex

Tisser i sengen

Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.

Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.

Langt de fleste børn vokser...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Jeg vil blot sige dig tusind tak for din hjælp. Min egen sundhedsplejerske synes jeg ikke er til at snakke med, så det er en stor trøst at kunne vende sig til dig og din brede viden. Jeg tror at du kender mig og min søn bedre end hun gør.

Jeg er særlig glad for dine hurtige svar, når jeg ikke har formået at formulere mit problem så jeg har været nød til at spørge igen...

Det er rart at have dig i baghånden og jeg har anbefalet dig til alle de nybagte mødre jeg kender.

Tak!!


Annonce