Svar: Startet på mos og grød - meget hård mave
Hej med dig
Det er vigtigt at din datter får væske nok, og det betyder at selvom hun nu er begyndt på skemad, så skal hun stadig drikke samme mængde mælk (væske) som før. Hendes flasker må således ikke nedsættes endnu, skemaden skal komme ud over det vanlige indtag og derudover skal hun også have vand af kop, sammen med sin mad.
Det er også vigtigt at du hjælper hende med at blive mobiliseret, jo mere hun bruger sig selv motorisk, jo bedre er det for hendes fordøjelse. Du skal derfor cykle med hendes ben, hjælpe hende med at trille, lade hende hoppe på dine lår osv. Jo mere bevægelse, jo bedre.
Og så skal du naturligvis forsøge at sammensætte hendes kost, så hun ikke får noget der virker alt for forstoppende, men i stedet prøve at have lidt fokus på mere 'afførende fødevarer".
Det hjælper ofte når du kan komme igang med havregrød, øllebrød og flerkornsgrød, men indtil da vil det være rigtig godt at variere hendes indtag af grød, så hun får grød af flager. Det kan være hirseflager, boghvedeflager eller qinoaflager.
Du kan også med fordel bruge frugtmos som topping, det kan være en god idé at give f.eks. sveskemos, ...
... blommemos eller abrikosmos, fordi det kan være med til at sætte maven igang naturligt, hvorimod banan mos kan du holde lidt igen med, da det hos nogle børn kan virke lidt forstoppende.
Du kan også med fordel prøve at købe babygrød som indeholder probiotica/prebiotica. Det er mælkesyrebakterier, som hjælper med at opretholde en god balance i maven.
Og så kan du også overveje om du skal skifte til en anden type erstatning. De syrnede modermælkserstatninger som syrnet modermælkserstatning fra Beauvais, eller Grøn Allomin fra Semper indeholder citronsyre der letter fordøjelsen. Også NAN HA anbefales til børn med tendens til træge maver.
Derudover vil jeg sige, at det vil være godt at supplere din datter med laktulose, hvis ovenstående ikke har effekt. Det er vigtigt at hendes mave fungerer, ellers har hun det ikke optimalt. Hun vil være mere ked af det, det vil påvirke hendes appetit, hendes søvn, hendes udvikling.
Man kan også få movicol, men det skal ordineres af lægen og i første omgang forsøger man normalt med laktulose, - men tal med jeres læge omkring det.
Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke :)
Rigtig god jul!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...
2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...
29. august 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Morgenmad til 11 måneder gammel baby
Hej Min søn på snart 11 måneder har lige siden han begyndte at få mad, fået...
Viden om børn:
Klumpfod (varusfod)
I Danmark fødes ca. 1 ud af 1000 børn med klumpfod. Det svarer til ca. 60 børn årligt i Danmark. Hos ca. halvdelen er der klumpfod på begge fødder.
Klumpfod kaldes også varusfod eller talipes equinovarus. Det er en fejlstilling i en eller begge fødder. Når barnet bliver født, ser foden normal ud, men den kan ikke rettes til normal stilling. Når man ser på foden, vil hælen dreje indad, forfoden pege ind mod midten, og samtidig vil mellemfoden (svangen) være løftet. Foden...
Kræsenhed
Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.
Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.
Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.
I må respektere at der er noget mad,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.








