Brev:
Amning uden øjenkontakt

Hej Helen
Jeg skriver igen da jeg har flere spørgsmål.
Jeg har fra starten af haft rigtig meget mælk og en meget kraftig nedløbsrefleks. I de første måneder ammede jeg min dreng mens han lå i min favn og vi kunne have øjenkontakt i mens. Som han er blevet større har både han og jeg fundet ud af, at det bare ikke er vellykket at amme på den måde. Han sluger alt for meget luft (sansynligvis årsagen til hans kolik), kløjes i mælken og det sprøjter til alle sider - hvis vi derimod ligger ned og ammer, så går det meget bedre.
Desværre kan vi ikke have øjenkontakt på den måde (og hvis vi får slipper han, og så gider han ikke tage ordentligt fat igen, så bliver det sådan noget slatspiseri.) Mit spørgsmål lyder, om det er okay, at vi ikke har øjenkontakt under mælkning?
Ofte når jeg ammer ham giver han slip (selvom ...
... vi er i soveværelset med nedrullet gardiner) kigger rundt i værelset, vender sig tilbage på siden mod mig og suger 5-6 gange, giver slip og ruller tilbage på ryggen, kigger rundt, vender sig om mod mig igen, sutter lidt og sådan kører det, indtil mælken til sidst sprøjter ud over det hele. Så venter jeg til at han er faldet helt til ro/halv-sover og så kan han sagtens tømme brystet uden at give slip. Er det en dum måde at gøre det på?
Det er ikke muligt for mig, at amme ham i favnen mere, da han har dårlige oplevelser med det, og bliver ked af det og vrider sig, så snart nedløbsrefleksen begynder. Jeg ville ønske, at vi kunne sidde og have en hyggestund og kigge hinanden dybt i øjnene, men det kan vi desværre ikke mere. Flaske er ikke en mulighed og han bliver gal når jeg tilbyder den.
Mange julehilsner,
Pernille
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan siger du farvel til røde babynumser
Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling
Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Madras til barnevogn
En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.
Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...
Barselshotel
Barselshoteller findes både på sygehuse og i privat regi.
Kravene til at komme på et offentligt barselsehotel er forskellige. Nogle steder barselshotellet for flergangsfødende, der har haft en ukompliceret graviditet og fødsel, andre steder er det til førstegangs forældre, der har brug for lidt ekstra tid, inden turen går hjem. På barselshotellet vil både mor og far typisk kunne være til stede hele døgnet og personalet kan tilkaldes, ved behov for hjælp.
På et...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









