Annonce

Annonce

Svar: Hjælp til mad og flaske - 7 mdr.


5. december 2010

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Sus

Det er helt rigtigt, at bibeholde fire flasker i døgnet, når din datter er 7 måneder gammel. Det er netop nødvendigt for at sikre hende ikke bare mælk, men væske nok, for hun vil naturligt ikke kunne drikke nok væske af en kop.

De fire flasker ligger ofte bedst tidlig morgen, inden middagslur, aften og sen aften. Det er altså flasken formiddag og eftermiddag der forsvinder først og erstattes af et mellemmåltid.

Samtidig vil det at fjerne flasken inden formiddagsluren være med til at lære jeres datter stille og roligt at sove uden at få flasken i munden og på sigt vil det putteritual som indføres her også kunne bruges på andre tidspunkter, hvor hun naturligt skal kunne sove uden at få mælk først :)

Mit forslag til en dagsplan til et barn på 7 måneder ser således ud:

Tidlig morgen: Flaske - det kan godt være kl. 03 som hos jer, det er helt okay.

Morgen 7: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 8.30-9: Frisk frugt, evt. frugtmos, og må også gerne få små bidder af en bolle som I giver hende nu :) Vand af kop.

Puttes til formiddagslur uden flaske først

Frokost 11.30: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk, og må også meget gerne få rugbrødshapser med forskelligt pålæg, rester fra aftensmaden osv. som I allerede er begyndt på. Det lyder super! Mange børn er først klar til disse ting i 8 måneders alderen :) Vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur ca 13.30-14

Eftermiddag 16: en lille portion flerkornsgrød med frugtmos, frisk frugt i hånden (både af blommer, ferskner, mandarin, kiwi, nektariner), vand af kop.

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, får mere og mere af ...


Annonce

... jeres mad, ris med sovs, frikadelle (kød eller fiskedelle), laks, kogte stykker blomkål, broccoli, en kartoffelbåd eller lignende selv at sidde med. Vand af kop.

Flaske og puttes til natten

Sen aften 23-24: Flaske

Hvis hun trives bedre med at få to flasker i løbet af aftenen, så hun får flaske både før og efter bad, så er det også helt okay.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Nogle børn vil derefter have deres længste søvnstræk fra kl. ca 20 til 02/3 og sove igen, andre børn vil få flaske omkring kl. 20, igen kl. 24 og så have deres længste søvnstræk mellem 24 og 06 ... Men den rytme jeres datter har er fin og helt okay :)

Når jeres datter bliver 8-9 måneder gammel, så skærer man normalt ned til 3 flasker dagligt. Disse 3 flasker kan ligge aften, sen aften og tidlig morgen, så de altså forsvinder helt fra dagen. Eller de kan ligge inden middagslur, aften og en gang i løbet af natten. Hos jer kunne det godt lyde som om at sidstnævnte løsning ville passe bedst. Det vil sige bibeholde flasken inden hun skal sove til middags, give flaske igen omkring kl. 20 og så om natten mellem 02/03.

Du spørger om det er okay at give flaske, når hun efterspørger den og i princippet ja, - hvis hun har behov skal hun naturligvis have den. Men det er dog samtidig vigtigt at hun ikke drikker så meget mælk, at det tager pladsen og lysten op for anden og mere sufficient mad og derfor er det vigtigt at I forsøger at holde jer til de 4 flasker dagligt og sikrer hendes behov for væske derudover med vand af kop. Mæthed i øvrigt skabes via ekstra skemad og små bidder :)

Håber at ovenstående hjælper videre på vej, det lyder som om at I er inde i en rigtig god gænge lige nu :)

Rigtig god jul!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omega-3 til gravide

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).

Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.

Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...

Læs mere i Babylex

Ruske

Lige meget hvor meget og hvor længe et barn græder, så må man aldrig begynde at slå eller ruske det. Et spædbarn som ruskes, kan få blødninger i hjernen og det kan medføre hjerneskade eller død.

Søg altid hjælp hos familie, venner, læge eller andre, hvis du oplever at dit barns gråd går dig så meget på, at du kan komme til at slå eller ruske dit barn. Det er vigtigt at søge hjælp! Og det er vigtigt at du taler med en du har tillid til og fortæller åbent og ærligt om, hvordan du...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen & Co.

Jeg har gjort det før, og det kan måske virke af for meget, at jeg nu gør det igen, men synes endnu engang, at jeg vil sende en tak til dig Helen og hvem end der ellers sidder bag hjemmesiden.

Nu med datter nr. to og efter syv ugers bekendskab med nyeste arving, finder jeg mig selv en lørdag aften helt i panik over, om vi da bare slet ikke kan finde ud af at have en baby. Og wupti på fem minutter har jeg fundet flere lign tilfælde af frustrerede mødre, der beskriver scenarier, der minder om det jeg sidder i. Med et bliver min situation helt "normal" og efterfølgende kan jeg med stor ro læse dine konstruktive svar, som jeg endnu engang finder både kompetente, letforståelige og direkte anvendliege (nu håber jeg også baby-pigen gør det;) )

Så igen stor ros herfra - det er en super hjemmeside!

Med lidt mere ro i mor-sindet sendes en stor TAK herfra.


Annonce