Annonce

Annonce

Svar: Tøj, hvor meget?


29. november 2010

Kategori:
Alder:
17 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udstyr.

Hej med dig

Det er rigtigt at jeg normalt anbefaler 3 lag tøj på brystkassen - det vil sige en bodystocking, en langærmet bluse og så en trøje ud over. Trøjen kan tages af og på efter behov. Hvis barnet virker varm, tages trøjen af, hvis barnet virker kold kommes den på igen.

Uld kan være rigtig godt til de børn, som ofte bliver forkølede, og som har følsomme luftveje. Uld holder børn ekstra varme og tørre. Man kan bruge uldundertøj, men man kan også bruge uld som ekstra trøje - man kan også vælge at bruge begge dele. Du kan altså godt bruge uld inderst og stadig bruge en trøje af uld som ekstra trøje, hvis det er meget koldt og du synes din dreng har brug for den ekstra varme.

Et par lune bukser i fløjl eller velour er en god ide. Knæstrømper hvis man kan få det i hans størrelse og gerne et par lune og bløde sutsko, som han også kan stå fast i.

Undertøj i form af bodystocking er at foretrække fremfor todelt undertøj fordi det forhindrer at han skiller ad på maven og får træk/bliver kold der, når han bevæger sig rundt på gulvet.

Når han er ude, så skal han have flyverdragt på. Den skal være vandtæt/vandafvisende og vindtæt. Den skal kunne klare at han sidder på jorden og den skal samtidig også være så blød at han kan sove i den. Det er vigtigt at den ikke har fyldt med en masse spænder, lynlåse, knapper osv. som naturligt vil være generende at sove med. Han skal have hue og handsker på og hvis han kan sove ...


Annonce

... med specielle varme dunsko - evt. nogle der hører til flyverdragten vil det være dejligt for ham, men ellers må han sove med sine vinterstøvler.

Han skal have små lune støvler på, der også kan holde til vind og vejr og som samtidig ikke er så tunge, at han ikke kan løfte fødderne :)

Står han ude og sover skal barnevognen stå et sted, hvor der er læ og regn, sne, rusk og slud. Det er bedst hvis han kan stå ude at sove uden at der skal være regnslag på barnevognen, da det giver dårligt indeklima at ligge under et sådan. Han har brug for at kunne få frisk luft.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det er generelt en god idé at se på sig selv og hvor meget tøj du selv har på. Hvis du er i tvivl om hvor koldt det er ude, så prøv at sætte dig på en stol, der hvor du ønsker han skal sove i sin vogn. Hvis du sidder helt stille og mærker efter, hvor kommer vinden fra, hvor føles kulden og hvor meget vil du have behov for, ud over din frakke, for ikke at føle dig for kold ... Det kan give et meget godt billede af, hvad han har brug for af tøj, dyner, tæpper osv.

Ude skal han naturligvis også have hue på og helst en elefanthue som luner godt på hele hovedet, ned over ørerne og rundt om halsen. Og han skal have handsker på. Luffer er lunere end fingerhandsker - og luffer vil være fint, når han sover, men når han leger, vil han sandsynligvis hellere bruge fingerhandsker :)

Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke med ham og rigtig god jul!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udstyr:

2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babyslynge

En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.

Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.

I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...

Læs mere i Babylex

Klumpfod

Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.

Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.

Drenge fødes hyppigere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen, Det er simpelthen så dejligt at jeg har fundet dig på nettet.. Dig kan jeg skrive til med alle mine tanker og udfordringer, og så får jeg et fornuftigt og brugbart svar – tak!!!


Annonce