Brev:
Hvor hurtig forsvinder mælken?
Hej igen ( puha lang svartid du har dig nu:-)
Jeg har prøvet at ringe til min sundhedsplejerske, men hun har ikke ringet tilbage og hælder mere til dig:-)
Fik ikke lige uddybet mit sidste brev godt nok. Samtidig med jeg får pencilin og derfor har stoppet amningen har jeg lånt en elektrisk malkemaskine og malker ud sideløbende. Jeg vil så gerne amme igen.
Han trives godt - vejede 3610 ved fødslen (6 uger siden) og vejede 4100 (for ca 3 uger siden). Han er ligesom storebroren en meget vågen dreng og kigger meget opmærksom rundt.
Jeg ved jeg har(havde) mælk nok, da det står ud med mælk og jeg får superspændte bryster og drypper hver 3. time:-) Ku høre, at han havde svært ved at følge med og nu hvor jeg malkede ud kunne jeg fylde 1½ flaske på 5 min - så mælk har der været nok af.
Jeg er færdig med min pencilin i morgen, men ville starte i går med at amme, da jeg ikke tør vente mere. I forgårs aftes malkede jeg ud kl. 22 om aftenen - der kom rigtig meget mælk. Så fik jeg ikke malket ud før kl. 13 næste dag ( i går) og siden synes jeg ikke der har været mælk:-( Der kommer kun en lille slat, når jeg presser ud selv og også når jeg malker ud.
I går melder han så slet ikke sin sult - jeg ligger ham til brystet nogle gange hvor ...
... han tager lidt og ligger sig til igen. ( normalt skal han nok skrige efter mere). Så tror ikke han opdager min mælkemængde er nedsat og der har ikke været grund til at supplere med flaske da han slet ik havde lyst til at spise. Har lige tilbudt ham flaske - der var heller ingen interesse!
Jeg har i nat og idag lagt ham til flere gange og han har da ok våde bleer - men mest afførring ( nok det pencilin) så måske får han mere end jeg tror.
Da jeg ammede skreg han efter mad efter ca 3 timer - når vi gir flaske skriger han efter 2-3 timer, så mæthedsfølelsen er nok lig det samme. Han plejer at få ca 130 ml hver gang han får flaske, men i forgårs gav min kære kæreste ham 200 ml - han gylpede 5 kæmpe stråler op, så vi alle 3 var gennemblødte ( samme dag var vores ældste ved at kaste op og havde høj feber) så hvor vidt det hele med lillebror kan skyldes utilpashed vides ikke.
Mit spørgsmål er vel bare:
Kan min mælk forsvinde på 2 dage? skal jeg fortsætte med at stimulere ved at bruge maskinen - vil jo hellere stimulere ved at amme ham) ved jeg ku lægge ham til ofte men han har jo ikke lyst - håber da ikke mit projekt har været forgæves:-( og løbet er kørt.
Ved det er et forvirret brev - håber du kan finde hoved og hale i det....
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.
Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...
19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.
Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...
15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...
4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...
1. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på 11 uger, som har meget svært ved at sove....
Viden om børn:
Slå
Det er forbudt ved lov at slå sit barn. Den såkaldte revselsesret blev afskaffet af Folketinget i 1997. At slå sine børn er således en ulovlig måde at opdrage på - og det gælder også "dask over fingrene", hvis det lille barn piller ved noget det ikke må. Et barn der bliver slået vil føle sig mindre værd.
Et barn der bliver slået er udsat for fysisk vold. Det kan være at barnet får en lussing, en endefuld, at barnet bliver sparket, rusket, brændt med cigaretter eller lignende....
Faderskab
Et barn, der er født i Danmark, skal som udgangspunkt have registreret en far. Det er vigtigt, fordi barnet har ret til at kende sin biologiske baggrund, og fordi faderskabet giver både barnet og faren en række rettigheder og pligter.
Hvis I forældre er gift, så får faderen automatisk faderskabet. Hvis I forældre ikke er gift, så skal du ansøge om faderskabet - og det skal du gøre i forbindelse med barnets fødsel og inden for 4 uger. Hvis I ikke har anmeldt faderskabet inden for...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".
Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.
Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.
Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.
Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)
Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)
God sommer