Annonce

Annonce

Brev:

De daglige lure


11. november 2010

Kategori:
Alder:
6 mdr.

De daglige lure

Hej Helen

Tak for en god rådgivning om søvn i din bog. Det var rigtig dejlig læsestof. Man var fyldt med mod efterfølgende. Jeg har et par spørgmål.

Vi har en dreng på 6,5 mdr som vi har rigtig svært ved at få til at sove om dagen, selvom han er meget tydelig træt. Han sover forholdsvis fint om natten.

I kraft af at han ikke får sovet, er han er utilfreds, råbende og klynkende og har ikke mod på selv at ligge på sit legetæppe. Nogle gange vil han heller ikke spise hvis han er blevet overtræt.

Når det lykkes at han får nogle sammenhængende timer, er han en glad og smilende dreng, der er begyndt at kravle og som sidder selv. Men det jeg savner er den glade tilfredse dreng.

Han har fra start ikke selv kunne falde i søvn. Det er sket via brystet eller ved tur i barnevogn el vugning i arm. Nu har vi taget tyren ved hornene og er gået igang med at lære ham selv at falde i søvn, efter råd fra vores sundhedsplejerske. Vi har været igang en uge.

Grunden var at det var kommet så vidt at han ikke ville lægge selv i sin voksipose, i sin barnevogn, når vi var ude og trille for at sove, men han skulle bæres i mine arme på turen.
Han har altid været svær af få til ro. Kroppen kører på ham hele tiden. Han har sjældent af sig selv lægget stille i lang tid af gangen, jo når han bliver ammet.

Jeg elsker at tumle med ham men nogle gange er jeg også bange for at det så gør at han ikke kan falde i søvn senere, fordi han så let bliver overgearet.

Jeg savner hjælp til at få en fornuftig rytme og råd til at få ham til at sove om dagen. Jeg er bange for at skabe nogle nye dårlige vaner.

Jeg savner en rytme så både han og jeg har noget at forholde os til. Jeg prøver ihærdigt at skabe men jeg synes at det går i kluder for mig..

Han vågner mellem 05.00 og 07.00 og får bryst. Falder i søvn igen
Kl. ca. 08.00 Vågner og står op. Er glad og tilfreds. Men bliver hurtig træt igen. Allerede
Kl. ca. 09.30 udviser han træthedstegn. (klør sig i øjne, ingenting duer, klør sig bag øre, gaber)
Så giver jeg ham bryst for at være sikker på ikke at gå i ...


Annonce

... "kamp" med en der i virkeligheden lige straks bliver sulten.
Prøver efterfølgende at lægge ham, i sin egen seng, med samme sang, nusseklud, tøjbamse. Bliver hos ham, hånden på hans bryst. Han roder lidt rundt, kan lægge små 10 min indtil han bliver ked af det. Hver gang han bliver utrøstelig tager jeg ham op. Lægger ham tilbage i seng når han er trøstet. Dette fortsætter en time, han falder ikke i søvn og vi er til sidst begge så udmattet og hvor han tilsidst også kun græder.

kl. ca 12.30 får han grød efterfulgt af bryst som han falder i søvn ved. Jeg kæmper for at holde ham vågen så han kan blive lagt vågen i seng.
kl. ca. 13.00-13.30 Sover ca. 1.5 time
kl. ca. 14.00-15.00 Vågner, spiser lidt grød. Får suppl bryst.
kl. 18.00. Mos
kl. 19.30 Får bryst, lægges i seng. Jeg prøver igen her at han ikke falder i søvn ved brystet så han kan blive lagt vågen i seng. Han er gerne så træt at vi forholdsvis nemt kan få ham til at sove i sin egen seng.
23.00-03.00 1 opvågning. Får bryst. Hvis han vågner en gang til tager min mand ham og får ham til at sove igen uden bryst.

Må man gerne amme inden han sover, er det en dårlig vane?
Er han ikke træt nok om formiddagen? Tolker jeg ham forkert?
Skal man når man forsøger at få ham til at sove stoppe forsøget kort efter igen og vente på næste sovevindue eller fortsætte sit forsøg nu da man ved han er træt?. Synes det virker til at blive svære jo mere træt han bliver.

Ville meget gerne ind i en rytme med en formiddagslur så han var frisk sidst på formiddag/middag og en lidt længere eftermiddagslur så han var frisk om eftermiddag/aften.

Lige nu er vi bare herhjemme for at få skabt en rytme. Savner nu snart at komme lidt ud, men jeg føler ikke vi kan komme nogle steder før han har fået lært selv at falde i søvn. Det kan vi forhåbentlig så overføre til barnevognen, så vi ikke skal have ham op. Jeg kan heller ikke tage nogle steder da han er så klynkende og træt indtil han får sovet.

Jeg håber det er til af finde hoved og hale i det.

På forhånd rigtig mange tak for dit svar

Kærligst

Persi

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystopereret

Mange kvinder bliver idag brystopereret. En brystoperation kan både være en brystreduktion, hvor man har fjernet noget af brystet og en brystimplantation, hvor man har gjort brysterne større.

Mange kvinder bekymrer sig om hvorvidt de vil kunne amme deres barn, når de er brystopererede og der er ikke andet at gøre, end at se hvad tiden bringer. Nogle kvinder vil fint kunne amme, det afhænger meget af operationsmåden. En del kvinder ammer delvist, giver altså bryst og supplerer med...

Læs mere i Babylex

Ammestillinger

Prøv dig frem med forskellige ammestillinger. Du kommer til at bruge mange timer på at amme og derfor er det vigtigt, at du gør dig det så behageligt som muligt.

Det er godt, hvis du kan hvile dig samtidig med at du ammer barnet og det er vigtigt, at du slapper af og ikke spænder i kroppen, hvis mælken skal løbe frit.

Sørg for god støtte til ryg og arme, når du sidder op, så du ikke får spændinger i skuldrene. Sid i en god stol, brug evt. puder i forskellige...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Ja, så er det mig igen…..Tusind tak for dit svar og mange brugbare råd til min søns dagsrytme og nattesøvn. Vi vil straks gå i gang!

Kari, mor til dreng på 6 måneder


Annonce