Brev:
Hyppige afføringer om natten

Kære Helen!
Først tusind tak for en god brevkasse, som vi bruger rigtig meget herhjemme både mht. Ronja og Oskar.
Oskar var en stor dreng på 5 kilo, da han blev født, og vi blev efter 2 dage indlagt på neonatal, da han havde fået en infektion. Han havde en puls på over 300 og vi blev indlagt på riget. Her fandt de ud af, at han har noget der hedder Reentry takykardi, og han har derfor fået betablokker 3 gange om dagen, siden han blev født, men det er vi ved at trappe ud af nu, og han får sin sidste dosis på lørdag.
Oskar bliver snart 6 måneder, og vores hverdag kører nu nogenlunde. Han er en glad dreng, der sover godt om dagen og elsker mad. Jeg begyndte på skemad, da han var lidt over 4 måneder, men da han kort tid efter fik en maveinfektion og havde høj feber (39,9) i 5 dage, gik det meget langsomt.
Vores problem ligger i nætter… Han har afføring mellem 1-3 gange i løbet af natten, og det forstyrrer hans søvn meget. Den sidste gang han har afføring er ved 5-tiden og det er meget sjældent, jeg kan få ham til at sove videre efter det. Så derfor bliver hele hans rytme skubbet med en time, og det ender tit med, at han kommer i seng allerede kl. 19. Han vil ikke ammes når han ...
... er træt, så jeg ammer ham altid, når han lige er vågnet efter en lur. Oskar vrider og snor sig tit når han skal ammes, han har svært ved at koncentrere sig også selvom vi er i et mørkt rum uden lyde.
Hans døgn ser nogenlunde sådan ud
5.00-6.00 vågner og ammes, kan ikke sove videre
7.00 morgenmad med resten af familien ½-1 dl grød og derefter medicin
8.00 sover formiddagslur sover mellem 2-2½ time
10.00-10.30 ammes
12.00-12.30 frokost spiser mellem 1½-2 dl grød med grøntsagsmos
13.00-13.30 sover eftermiddag. Sover også her 2 timer
15.30 ammes, men vil ikke rigtig spise. Derefter medicin
18.00 aftensmad. Spiser mellem 1½-2 dl grød med grøntsagsmos
19.00-20.00 Ammes og lægges til natten, men vil ikke altid spise
22.00-23.00 ammes og får medicin
2.00 ammes
Jeg føler tit, at han ikke rigtig er interesseret i at blive ammet, og mit spørgsmål er, får han for meget mad. Kan det være derfor han har afføring 4-7 gange i døgnet? Han er ikke forstoppet, og virker ikke generet af det, men han kan være meget svær at få til at sove igen, når det sker om natten (hvilket det ofte gør). Hvordan kan jeg få ham trukket så hans døgn ikke begynder allerede kl. 5.
Venligst
den trætte mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
Viden om børn:
Barselshotel
Barselshoteller findes både på sygehuse og i privat regi.
Kravene til at komme på et offentligt barselsehotel er forskellige. Nogle steder barselshotellet for flergangsfødende, der har haft en ukompliceret graviditet og fødsel, andre steder er det til førstegangs forældre, der har brug for lidt ekstra tid, inden turen går hjem. På barselshotellet vil både mor og far typisk kunne være til stede hele døgnet og personalet kan tilkaldes, ved behov for hjælp.
På et...
Gravid vitaminer
Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.
Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.
Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




