Annonce

Annonce

Brev:

Sover urolig om natten


9. november 2010

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Sover urolig om natten

Hej Helen.

Jeg har en dreng, som fylder 6 mdr d. 13 november. Han er og har hele tiden været meget nem om dagen, men har desværre aldrig sovet ret godt om natten.

Jeg ammede ham de 3 første måneder, men han tog ikke på i vægt den sidste måned - der var nok af mælk, men han ville kun spise i ca. 5 min, og det var ikke længere nok til at han kunne tage på, så meget mod min vilje, måtte vi stoppe amningen og gå over til flaske. Herefter tog han lidt på, men har aldrig været den store spiser.

Han vejede 3260 ved fødslen + 50 cm, 4600 + 55 cm da han var 5 uger, og 6600 (inkl tung ble og body) + 65 cm da han var 5½ md. Han ser fin ud, har lidt elastikker, og er ellers glad og tilfreds, hvilket han har været hele tiden.

Problemet er, at han sover meget uroligt om natten. Han er fra starten blevet puttet ca. ved 19.30-tiden, og har selv kunnet falde i søvn i hans egen seng (og også i barnevognen om dagen). Det er dog blevet sværere for ham at falde i søvn selv - både i sengen og barnevognen, jeg skal hjælpe ham lidt på vej, hvilket selvfølgelig ikke er noget problem. Han ligger dog meget uroligt, og var meget "halvvågen" i starten, men kunne ikke selv falde til ro igen. Han har fået sutten om natten, og det har som regel fået ham til at sove lidt videre.

Men efterhånden er han begyndt at vågne oftere (ca. 1 gang i timen), og nu er det ikke altid nok med sutten, det kan godt tage 5-10 min hver gang han skal beroliges, inden han falder helt i søvn igen. Han vågner også tidligere og tidligere - nu ca. ved 4.30 - 5.00-tiden, selvom jeg har indtryk af han stadig er træt. På det tidspunkt kommer han over i vores seng, og nogle dage lykkedes det at få ham til at sove videre i et par timer.

Vi har prøvet at stille hans seng ind på hans eget værelse i en uges tid, men har taget den tilbage i soveværelset for et par dage siden, fordi jeg ikke orker at ...


Annonce

... rende frem og tilbage hele natten. For ca. 3 uger siden vænnede vi ham af med natflasken (de første 3-4 mdr fik han 2 flasker om natten ca. kl. 01 og 04, derefter kun 1 flaske om natten mellem kl. 01 og 04), fordi han ingenting spise om morgenen og formiddagen, når han havde fået natflaske. Ved godt det måske var lidt for tidligt at vænne ham af med den, men det har gjort at han er lidt mere sulten først på dagen - dog er han aldrig sådan rigtig hundesulten. Jeg vil helst ikke have at han er så afhængig af sutten om natten, men hvordan vænner jeg ham af med det?

Vores døgnrytme ser ca. således ud:

4.00 - 5.00: Vågner. Hvis han ikke falder i søvn igen, forsøger jeg at strække den til kl. 6.00 inden vi står op.
6.30: Flaske med 160 ml - drikker som regel ca. 140
8.00: Puttes i barnevognen. Sover ca. 1,5-2 timer (kan dog nogle dage sove op til 3 timer)
10.30: Majsgrød med frugtmos + flaske - drikker som regel ca. 100 ml.
12 - 12.30: Puttes i barnevognen. Sover ca. 1-2 timer
14.00: Flaske med 160 ml - drikker som regel det meste
15.30: Puttes i barnevognen. Sover ½ til 1 hel time.
17.00: Kartoffel/grøntsagsmos + flaske - drikker ca. 60 - 100 ml
19 - 19.30: "Godnat-flaske" med 220 ml - drikker ofte det hele.
Han gylper en del, og hvis jeg forsøger at få mere mad i ham, synes jeg han gylper endnu mere.

Når nu han bliver 6 mdr, vil jeg begynde at give ham havregrød sammen med morgenflasken og øllebrød i stedet for majsgrød, samt selvfølgelig begynde at lære ham at drikke af kop også.

På gode nætter sover han godt de første 2-3 timer, men derefter vågner han ca. 1 gang i timen. Selv om hans opvågninger ikke ender i fuldstændig skrigeri, så er han dog så vågen og utilfreds, at han ikke selv kan falde til ro igen.

Hvad skal vi gøre for at få ham til at sove mere roligt om natten???? Jeg er desperat, og føler ikke jeg har sovet i ½ år nu!

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Colostrum (råmælk)

Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.

Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.

Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...

Læs mere i Babylex

Moderkage

Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.

Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tusind tak for en rigtig god brevkasse, hvor vi som førstegangsforældre har fået svar på rigtig mange spørgsmål, bare ved at sidde og surfe lidt rundt i kategorierne. Dine gode svar har virkelig været en stor hjælp hele vejen igennem.

Bedste hilsner
Malene og Maria på 6 uger


Annonce